Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uprawnienia dla weterenów. Dostaną dodatki do rent i emerytur

0
Podziel się:

Jest za wcześnie żeby mówić o mankamentach. Zobaczymy, jak to wszystko zadziała.

Uprawnienia dla weterenów. Dostaną dodatki do rent i emerytur
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Dodatki do rent i emerytur, świadczenia zdrowotne poza kolejnością, zniżki na przejazdy komunikacją oraz darmowa pomoc psychologiczna i dofinansowanie nauki - to główne przywileje, jakie daje nowa ustawa o weteranach.

aktualizacja 8:29

Ponad 98 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy brali udział w zagranicznych misjach, zyskuje od dziś specjalne uprawnienia. _ - Ta ustawa była konieczna ze względu na kulejący system opieki społecznej, zarówno cywilny, jak i resortowy _ - powiedział płk Malinowski, w latach 90. XX w. uczestnik misji UNPROFOR w Bośni i Hercegowinie.

Szef MON Tomasz Siemoniak mankamentów w nowych przepisach na razie nie widzi i zapowiada szeroką kampanię informacyjną. - _ Jest za wcześnie żeby mówić o mankamentach. Zobaczymy, jak ona działa, szykujemy dużą akcję informacyjną, będą działały infolinie dla weteranów. Zobowiązaliśmy z szefem sztabu generalnego, dowódców, do spotkań i do aktywności w tym obszarze _- mówi minister.

Na nowe przepisy szczególnie czekają weterani poszkodowani w czasie misji zagranicznych. Już teraz po urazach bojowych trafiają do szpitala wojskowego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Tu mogą liczyć na kompleksową pomoc, a teraz w dodatku poza kolejnością - mówi rzecznik szpitala pułkownik Piotr Dąbrowiecki.

- _ To są obrażenia wojenne i ci pacjenci trafiają do nas żebyśmy im kompleksowo pomogli. Trafiają też tu osoby, które nie mają żadnych urazów fizycznych, natomiast mają urazy psychiczne, czyli tzw. zespół, trauma pola walki. Tacy ludzie podlegają długoterminowej hospitalizacji, z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości i pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej _- tłumaczy Dąbrowiecki.

Sami poszkodowani w nowych przepisach jeszcze dobrze się nie orientują, ale liczą szczególnie na pomoc medyczną, jaka im się należy w ramach ustawy o weteranach. Żołnierz, który w Afganistanie jechał w jednym patrolu z ratownikiem medycznym Marcinem Knapem, który poniósł śmierć, do dziś ma problemy ze zdrowiem. Do wypadku doszło w styczniu ubiegłego roku, gdy Rosomak najechał na minę-pułapkę.

- _ Nawet nie pamiętam momentu wybuchu. Koledzy widzieli tylko, że Rosomak został podrzucony kilkanaście metrów w góry. Z ośmiu potężnych kół, w Rosomaku zostały tylko dwa. Ja uznałem urazu wielonarządowego, tak to nazywają lekarze. Kręgosłup złamany w 6 miejscach, ręka w 7, noga w udzie. Wyrwało mi prawie połowę masy mięśniowej z uda, no i wycięto mi śledzionę _ - opowiada weteran.

W ubiegłym tygodniu MON uruchomiło na swoich stronach internetowych serwis poświęcony ustawie, w którym można znaleźć m.in. informacje o uprawnieniach przysługujących weteranom, odpowiedzi na wybrane pytania oraz informacje o Domu Weterana w Lądku Zdroju.

Przedwczoraj resort poinformował o uruchomieniu infolinii, za pomocą której zainteresowani mogą się skontaktować z pracownikami departamentu spraw socjalnych MON (dzwonić można pod numery (22) 6-874-321, 6-845-087, 6-874-111 lub 6-846-706; pytania można zadawać przez adres weteran@mon.gov.pl). Natomiast w czwartek MON wydał komunikat o podpisaniu ostatniego z 12 rozporządzeń do ustawy, jakie miał wydać resort.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana będzie mógł uzyskać każdy, kto nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, był członkiem kontyngentu policyjnego, wykonywał zadania ochronne BOR albo służył w ramach _ zapewniania bezpieczeństwa państwa _.

Zawodowym strażakom status weterana przysługuje natomiast za co najmniej 60 dni łącznej służby w grupach ratowniczych. Z kolei status weterana poszkodowanego może zostać nadany temu weteranowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu, bo w czasie misji zachorował lub miał wypadek; ustawa za rany odniesione w wypadku uznaje też te powstałe wskutek zamachu lub walki z przeciwnikiem. Oba statusy będzie można uzyskać na własny wniosek.

Weteranom, a także ich najbliższym, ustawa daje prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością. Każdy weteran będzie też mógł zostać umieszczony w Domu Weterana w Lądku Zdroju. Poszkodowanym ustawa przyznaje pomoc na naukę, a tym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ulgi na przejazdy komunikacją miejską oraz koleją i autobusami. Poszkodowani weterani żołnierze i funkcjonariusze ABW i AW, a także wszyscy weterani z wojska i tych służb, którzy skończyli 65 lat, będą mogli otrzymać zapomogi.

Weterani poszkodowani, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką, na swój wniosek mogą otrzymać dodatek weterana poszkodowanego. Może on wynieść maksymalnie 80 proc. najniższej emerytury, w zależności od uszczerbku na zdrowiu doznanego na misji.

Ustawa przewiduje też szereg honorowych uprawnień dla weteranów, np. odznaki _ Za Rany i Kontuzje _ oraz za zasługi. Byłym żołnierzom ustawa przyznaje prawo noszenia munduru. Zmarłym, na wniosek rodziny, będzie przysługiwała asysta honorowa podczas pogrzebu w kraju. Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych 29 maja w Polsce będzie Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będą musieli stać w kolejkach do lekarza Z końcem marca zacznie obowiązywać ustawa o weteranach.
Czechosłowaccy weterani zapłacą za medale? Czeskie ministerstwo obrony chce, aby weterani wojny w Zatoce Perskiej z 1991 roku zapłacili za pamiątkowe odznaczenia.
Tabloid podsłuchiwał wdowy po żołnierzach Brytyjski brukowiec jest podejrzany o podsłuchiwanie rozmów telefonicznych rodzin, które straciły bliskich w Afganistanie.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)