Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Uproszczenie podatków przyciągnie inwestorów

0
Podziel się:

PAIiIZ uważa, że jesteśmy atrakcyjniejsi od Czechów, czy Słowaków.

Uproszczenie podatków przyciągnie inwestorów
(PAP/Wojciech Szabelski)

System podatkowy w Polsce staje się bardziej przyjazny inwestorom, ale do raju podatkowego sporo nam jeszcze brakuje, wynika z informacji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Agencja uważa, że Polska powinna konkurować przejrzystością i prostotą systemu podatkowego, a nie tylko stawkami podatku.

W 2008 roku nastąpiło uproszczenie systemu podatkowego.

_ - Zlikwidowano m.in. sankcje podatkowe, pojawiły się uproszczenia w zakresie VAT-u. Cały szereg drobnych zmian, które powodują, że system staje się przyjaźniejszy _ - wyjaśnia Agata Mężyńska, dyrektor departamentu informacji gospodarczej w PAIiIZ. Zaznaczyła, że zmiany te miały jedynie charakter doraźnego likwidowania problemów, a nie skupiały się na rozwiązaniu całościowym.

_ - Te rozwiązania, które są dzisiaj powoli przestają być dużym problemem dla inwestorów. Dzięki dobremu informowaniu inwestorów o tym jak przebrnąć przez system podatkowy w Polsce udaje nam się ich zatrzymać _ - dodaje.

Według PAIiIZ zmiany te to dopiero początek, ale idą w dobrym kierunku. _ _

_ - Na pewno nie należymy do tych krajów, które są rajami podatkowymi. Tu bardziej można by mówić o Holandii, Szwajcarii _ - uważa Agata Mężyńska. I postuluje kolejne zmiany mające uprościć system.

PAIiIZ uważa, że jesteśmy atrakcyjniejsi od Czechów, czy Słowaków ponieważ jesteśmy ogromnym rynkiem zbytu.

PAIiIZ ocenia, że w 2009 nastąpi spadek inwestycji zagranicznych o ok. 1/3 w porównaniu do roku 2008. - _ Wydaje się że powinny one być na poziomie ok. 7 mld euro _ - ocenia Mężyńska. _ - Ale wszystkie instytucje międzynarodowe są dzisiaj bardzo ostrożne z prognozami. I podają prognozy w bardzo szerokich granicach bezpieczeństwa _ - dodaje.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)