Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urlop wychowawczy dla ojca. Przez cały miesiąc

0
Podziel się

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmiany w kodeksie pracy, dotyczący urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy dla ojca. Przez cały miesiąc
(Alexshalamov/Dreamstime)
bDoGPjAR

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmiany w kodeksie pracy, dotyczący urlopu wychowawczego.

Z obecnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego matce, zostanie wydzielony miesiąc dla ojca - wynika z odpowiedzi wiceministra pracy na poselską interpelację.

Pytanie o przygotowywaną przez resort zmianę w kodeksie pracy zadali posłowie Tomasz Latos i Maks Kraczkowski (PiS). Z ich informacji wynika, że rodzice będą musieli podzielić się urlopem wychowawczym. Z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego obecnie matce, zostanie wydzielony miesiąc dla drugiego rodzica. Jeżeli rodzice nie skorzystają z tego rozwiązania, to stracą jeden miesiąc urlopu i w tej sytuacji wyniesie on 35 miesięcy.

bDoGPjAT

Posłowie zapytali ministra pracy, czy w tej sytuacji samotne matki będą nadal miały prawo do pełnego 36-miesięcznego urlopu wychowawczego.

W odpowiedzi wiceminister Radosław Mleczko wyjaśnił, że zmiana wynika z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2010/18/UE. Projekt zmiany kodeksu przewiduje konieczność zagwarantowania minimum jednego miesiąca urlopu dla każdego z rodziców - potwierdził wiceminister. To oznacza, że w razie, gdy jeden rodzic nie skorzysta z takiego miesiąca, drugi nie ma do niego prawa. _ Tym samym jest to miesiąc stracony _ - zaznaczył Mleczko.

Wyjaśnił, że unijna dyrektywa nie wymaga, by traktować samotnych rodziców odmiennie i przyznawać im prawo do pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego. To oznacza, że matka, samotnie wychowująca dziecko, nie otrzyma tej części urlopu wychowawczego, który przypadałby ojcu dziecka.

Mleczko poinformował, że ze względu na duże społeczne znaczenie tej zmiany zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje z partnerami społecznymi, także na forum Zespołu Problemowego ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Dlatego - jak zakłada resort pracy - wejście tej zmiany zostanie przedłużone o rok - do 8 marca 2013 r.

bDoGPjAZ
Czytaj więcej o macierzyństwie w Polsce w Money.pl
Mama na urlopie macierzyńskim 2012 Młoda mama musi przebywać na urlopie minimum 14. tygodni. Jeśli po upływie tego czasu mama postanowi wrócić do pracy, może "swoje" 6. tygodni przekazać do wykorzystania tacie dziecka.
Baby-blues młodej mamy Baby blues pojawia się zwykle wtedy, gdy organizm młodej mamy przestaje produkować hormony szczęścia, czyli w 3.-4. dniu po porodzie. Część badaczy uważa, że skłonność do baby bluesa jest dziedziczna.
Matka Polka Nowoczesna Współczesne mamy to świadome siebie kobiety. Wiedzą, że tylko wtedy, gdy będą się spełniać i w pełni się akceptować, osiągną sukces. Dlatego nie spoczywają na laurach. Po trudach ciąży, porodu i połogu, w pełni oddają się macierzyństwu, nie zapominając także o swoich pragnieniach i potrzebach.
bDoGPjBu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)