Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarajczyk pozbywa się akcji Ursusa. Zaraz po przelewie z Tanzanii

Zarajczyk pozbywa się akcji Ursusa. Zaraz po przelewie z Tanzanii

Ursus dostał z tytułu realizacji umowy łącznie 33,8 mln dol. (133,6 mln zł) Fot. Pibwl/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)
Ursus dostał z tytułu realizacji umowy łącznie 33,8 mln dol. (133,6 mln zł)
Tego samego dnia, gdy tanzańska firma przelała pieniądze za traktory do Ursusa, Andrzej Zarajczyk, główny właściciel spółki, zaczął sprzedawać akcje spółki.

Ursus podał, że 10 i 11 stycznia b.r. główny udziałowiec spółki - Andrzej Zarajczyk - poprzez zależny od siebie wehikuł inwestycyjny INVEST-MOT (w tym Pol-Mot Holding), pozbył się sporego pakietu akcji.

Sprzedał 311,4 tys. akcji średnio po cenie 4,24 zł. Łącznie za ten pakiet dostał 1,3 mln zł. W ten sposób udział Zarajczyka w kapitale Ursusa obniżył się o 0,5 pkt proc. do 48,02 proc.

Stało się to zaraz po upublicznieniu informacji o przelewie kwoty 29 mln zł za wysłane do Tanzanii partie ciągników rolniczych, oprzyrządowania, części zamiennych i wyposażenia hali montażowej. Kwota odpowiada 58 proc. ich wartości, jak również za partie już odebrane przez kupującego, w wysokości 2 proc. ich ceny.

Ursus dostał z tytułu realizacji umowy łącznie 33,8 mln dol., w tym zaliczkę 40 proc. wartości umowy w kwocie 22 mln dol., co odpowiada kwocie 133,6 mln zł.

Zobacz także: Ursus inwestuje w e-busy

 

 

Nieco ponad dziesięć lat temu akcje Ursusa sprzedano w ofercie publicznej po 4 zł za sztukę. Formalnie od tej pory wartość spółki wzrosła niewiele. Inwestorzy, którzy kupowali akcje na rynku pierwotnym, wiele nie zarobili, jeśli trzymają akcje do dzisiaj. Jeszcze w maju ub.r. mogli sprzedać je powyżej 6 zł.

Obecnie, po negatywnej reakcji giełdy na wieści o pozbywaniu się akcji przez głównego akcjonariusza, jest to już poziom nieco powyżej 4 zł, czyli w pobliżu ceny emisyjnej sprzed dekady. W ciągu tygodnia straciły na wartości 6,5 proc.

Sam Zarajczyk zarobić mógł jednak sporo, bo trzy i pół roku temu jego Pol-Mot Holding przejmował nową prywatną emisję 19 mln akcji po 2 zł.

Notowania akcji Urusa w ostatnim tygodniu

ursus, urs, andrzej zarajczyk
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Grimm
2018-06-06 18:52
Ale z niego burak....jak on sie obnosi. " Jesli ktos oczekiwał ze zarobimy kase, to niestety....." hahaha!!!

Panie Z. Inwestycja nie obciaza wyniku finansowego! A reszta to bełkot.
keeo
2018-01-18 11:10
Czyli należy czytać, że będzie nowa emisja akcji. Tańszych akcji.
over
2018-01-17 20:35
Ktoś zwinął kasę!!!! Over
Pokaż wszystkie komentarze (32)