Notowania

pkp
04.11.2011 19:17

Urząd dał PKP PLK więcej czasu na zmiany stawek

Urząd Transportu Kolejowego nakazał jej obniżyć opłaty za dostęp do remontowanych torów kolejowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(faxepl/CC/Flickr)

Zarządzająca liniami kolejowymi spółka PKP PLK ma więcej czasu na dostosowanie się do decyzji Urzędu Transportu Kolejowego, który nakazał jej obniżyć opłaty za dostęp do remontowanych torów kolejowych - poinformował w piątek Urząd.

Chodzi o opłatę za dostęp do infrastruktury, którą przewoźnicy kolejowi płacą PKP PLK. We wrześniu UTK uznał, że na remontowanych odcinkach PKP PLK pobiera zbyt wysokie opłaty w stosunku do parametrów torów - przewoźnicy płacą za przejazd remontowaną linią tyle samo, ile za linią o wysokich parametrach.

Decyzja nakazująca urealnienie stawek do rzeczywistych parametrów linii kolejowej miała rygor natychmiastowej wykonalności, a PKP PLK miała czas do 31 października, by w pełni się do niej zastosować. Spółka odwołała się od tej decyzji - prezes UTK rozparzył odwołanie dziś.

Jak poinformował na stronie internetowej Urząd, prezes UTK rozważył ponownie materiał dowodowy i stanowiska stron postępowania i wydłużył termin na usunięcie wskazanych w zaskarżonej decyzji nieprawidłowości. "Nie oznacza to, że spółka nie będzie musiała obniżać opłat na tych liniach, które z powodu prowadzonych na nich remontów nie zapewniają odpowiednich warunków podróży" - poinformował w piątek doradca prezesa UTK Adam Maciejewski.

Nowy termin na urealnienie parametrów linii kolejowych, będących w remoncie lub modernizacji czy tych, gdzie ze względu na zły stan techniczny ograniczono prędkość, to 15 listopada.

Decyzja UTK nie ma bezpośredniego wpływu na ceny biletów kolejowych - zależą one od polityki cenowej przewoźników. Jednak nawet częściowe obniżenie opłat za dostęp do torów mogłoby się przyczynić do spadku cen. Na razie przewoźnicy kolejowi wstrzymują się z ogłaszaniem zmian, ponieważ nie wiedzą, jakie oszczędności przyniesie im ewentualna zmiana polityki cenowej PKP PLK.

Czytaj więcej o zmianach w PKP
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t94058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;oplat;za;tory;-;utk;jest;przeciw,14,0,769550.html) Wzrost opłat za tory - UTK jest przeciw Według szefa UTK wysokość stawek nie powinna rosnąć bardziej niż inflacja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkp;zdecydowaly;kiedy;wprowadza;oplate;dworcowa,196,0,946372.html) Opłata dworcowa. PKP ogłosiły od kiedy Może zostać wprowadzona najwcześniej od ogłoszenia rozkładu jazdy na 2013 rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t75670.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znamy;trasy;kolei;duzych;predkosci;w;polsce,178,0,924850.html) Po tych trasach pojadą szybkie pociągi Zarząd PKP PLK wybrał wariant, który zarekomenduje zespołowi międzyresortowemu.
Tagi: pkp, stawki, kolej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz