Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA ratyfikowały porozumienie klimatyczne z Paryża. "Wreszcie postanowiliśmy ratować naszą planetę"

5
Podziel się:

Stany Zjednoczone ratyfikowały porozumienie klimatyczne przyjęte w grudniu ubiegłego roku w Paryżu - poinformował w sobotę prezydent USA Barack Obama. Jednocześnie ratyfikację ogłosiły Chiny. Oba kraje odpowiedzialne są razem za prawie 40 procent emisji CO2.

Barack Obama
Barack Obama (EPA/WANG ZHAO)
bEKKJthh

Obama i chiński prezydent Xi Jinping ogłosili razem ratyfikację porozumienia przez swoje kraje. Prezydent USA przyjechał do Chin na szczyt G20 w Hangzhou, który rozpocznie się w niedzielę. Obaj przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi.

To porozumienie będzie mogło być postrzegane przez przyszłe pokolenia jako "moment, kiedy wreszcie postanowiliśmy ratować naszą planetę" - powiedział Obama.

Podczas szczytu APEC w 2014 roku w Pekinie Barack Obama i Xi Jinping ustalili, że USA i Chiny będą wspólnie działać przeciwko zmianom klimatycznym.

bEKKJthj

Celem porozumienia klimatycznego, które zostało zawarte w Paryżu 12 grudnia ubiegłego roku, jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Porozumienie ma zacząć obowiązywać od 2020 roku, ale wielu obserwatorów oczekuje, że może zacząć obowiązywać długo przed tym terminem. Do wejścia w życie potrzeba ratyfikacji przez 55 krajów reprezentujących 55 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Na razie 24 kraje zakończyły proces ratyfikacji.

bEKKJthK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
olek
5 lata temu
NIe chce nic mówić, ale ograniczenia przy wzroście temperatur są trochę za duże. Zgodnie z raportem NASA, średni wzrot temperatur w tym rokju wyniósł 1.3 C i był to największy wzrost temepretatur od kiedy są prowadzone pomiary.
barabara
5 lata temu
Bamka i tak wylatuje, więc wszystko podpisuje. Najgorszą prezydenturę w USA mamy za sobą.
globalny zzim...
5 lata temu
Skonczcie juz pisac glupoty o "globalnym ocipieniu" , bo juz dawno nik w to nie wiezy. KOlejna bajka do dojenia kasy !
bEKKJthL
adam
5 lata temu
Tutaj ratyfikują ograniczenie emisji durnego CO2, a za plecami budują broń atomową, która może zrobić spustoszenie na pół globu...
zxc12
5 lata temu
czy nie za późno?