Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Koniec 20-letniego embarga. USA zniosły większość sankcji nałożonych na Sudan

2
Podziel się:

Departament Stanu USA ogłosił decyzję o zniesieniu większości amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Sudanu, w tym nałożonego na to afrykańskie państwo w 1997 roku embarga handlowego - poinformowała w sobotę stacja Al-Dżazira.

Koniec 20-letniego embarga. USA zniosły większość sankcji nałożonych na Sudan
(East News)

Departament Stanu USA ogłosił decyzję o zniesieniu większości amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Sudanu, w tym nałożonego na to afrykańskie państwo w 1997 r. embarga handlowego - poinformowała w sobotę stacja Al-Dżazira.

Amerykański resort docenił postęp Chartumu w ochronie praw człowieka oraz walce z terroryzmem. Departament Stanu USA podkreślił jednak, że część sankcji, w tym zakaz handlu bronią, zostanie utrzymanych, a Sudan wciąż znajduje się na amerykańskiej liście państw wspierających terroryzm.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauret powiedziała, że zniesienie sankcji to wyraz uznania dla "pozytywnych działań sudańskich", zaznaczając jednak, że "potrzebny jest jeszcze większy postęp".

Jak podał portal stacji Al-Dżazira, Chartum przyjął decyzję o zakończeniu 20-letniego embarga handlowego z zadowoleniem. Sudańskie władze wezwały jednak Waszyngton do wykreślenia ich kraju z listy państw wspierających terroryzm.

USA nałożyły na Sudan sankcje po raz pierwszy w 1997 roku. Zamrożono wtedy rządowe sudańskie środki oraz wprowadzono handlowe embargo. W 2006 roku Waszyngton nałożył na Chartum kolejne restrykcje w związku z konfliktem w Darfurze. Decyzja o złagodzeniu i stopniowym znoszeniu sankcji wobec Sudanu była jedną z ostatnich, jaką przez końcem prezydentury podjął były prezydent USA Barack Obama.

Zobacz także: Demontaż radzieckich pomników. Rosja chce sankcji dla Polski

Blisko 39-milionowy Sudan rozwija w ostatnich latach eksploatację ropy naftowej i złóż złota, ale według Banku Światowego 60-75 proc. ludności nadal żyje z rolnictwa. Ogromna większość Sudańczyków utrzymuje się za równowartość mniej niż jednego dolara dziennie.

W 2009 roku prezydent Omar el-Baszir, sprawujący władzę od 1989 roku, został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania - w 2009 i 2010 roku. ONZ szacuje, że w czasie konfliktu w Darfurze od 2003 roku zginęło ponad 300 tys. ludzi. Baszir odrzuca stawiane mu zarzuty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Ja
5 lata temu
Sudan rozwija wydobycie ropy naftowej i zlota. I wszystko jasne. US-mani zniuchali kase i zniesli embargo. Za 10 do 20 lat 80% wydobycia realizowaly beda firmy amerykanskie albo w Sudanie bedzie interwencja militarna USA w obronie biednych i zniewolonych mieszkancow Sudanu a wtedy 100% wydobycia bedzie w rekach US-manow. Tak czy inaczej juz jest po Sudanie.
truth
5 lata temu
Czyżby trampek wyniuchał szmal :)?