Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA gratulują Gruzji i Mołdawii parafowania umów z UE

0
Podziel się

W komunikacie nie odniesiono się do Ukrainy, która na kilka dni przed wileńskim szczytem zdecydowała o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

USA gratulują Gruzji i Mołdawii parafowania umów z UE
(AP/Fotolink/East News)
bEpWfRQl

Stany Zjednoczone _ gratulują Gruzji i Mołdawii historycznego parafowania umów _ stowarzyszeniowych i o wolnym handlu z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - przekazał sekretarz stanu USA John Kerry w wydanym dzisiaj oświadczeniu.

_ Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają integrację Gruzji i Mołdawii ze wspólnotą euroatlantycką, która będzie służyła rozwojowi szans gospodarczych i dobrobytu na całym kontynencie _ - oświadczył Kerry w wydanym przez Departament Stanu USA komunikacie prasowym.

Pochwalił oba kraje za _ wzmocnienie rządów prawa, demokracji i wolnego rynku _ oraz podkreślił, że spełnienie celów Partnerstwa Wschodniego UE jest jedną z najpewniejszych ścieżek do zagwarantowania wolnej i bezpiecznej Europy.

bEpWfRQn

_ Potwierdzamy nasze zobowiązanie do pogłębienia współpracy z narodami Gruzji i Mołdawii. Będziemy nadal wspierać ich rządy w tworzeniu fundamentów większej integracji europejskiej oraz lepszej, bardziej dostatniej przyszłości _ - dodał.

W komunikacie nie odniesiono się do Ukrainy, która na kilka dni przed wileńskim szczytem zdecydowała o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ukraiński rząd tłumaczył, że UE nie zaproponowała Ukrainie wystarczającego zadośćuczynienia za straty, jakie poniosłaby w wyniku pogorszenia się relacji handlowych z Rosją, sprzeciwiającą się zbliżeniu byłych radzieckich republik z UE.

Wcześniej, w komunikacie z 21 listopada, rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki wyraziła rozczarowanie decyzją Kijowa. Mówiła, że integracja europejska jest dla Ukrainy _ najpewniejszą drogą do dobrobytu i demokracji _, a podpisanie umowy stowarzyszeniowej byłoby też _ zademonstrowaniem międzynarodowym instytucjom finansowym i inwestorom zobowiązań do reform _.

Odebrano to jako aluzję do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który już w 2010 roku przyznał Ukrainie pożyczkę w wysokości 15 mld USD. Została ona zawieszona, bo władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych z MFW warunków pomocy.

bEpWfRQt
bEpWfRQO
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)