Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

USA: Powstanie giełdowy gigant

0
Podziel się:

Dwie amerykańskie spółki z Chicago zajmujące się handlem kontraktami terminowymi połączą się, tworząc największy parkiet na świecie.

USA: Powstanie giełdowy gigant
(PAP/EPA)

Dwie amerykańskie giełdy zajmujące się handlem kontraktami terminowymi - Chicago Mercantile Exchange oraz Chicago Board of Trade postanowiły się połączyć. CME przejmie mniejszy podmiot za prawie 8 mld dol. tworząc w ten sposób największą giełdę terminową na świecie.

Nowo utworzony podmiot będzie się nazywał CME Group. Fuzja ma przynieść ogromne oszczędności. Firmy szacują, że dwa lata po sfinalizowaniu _ Handel kontraktami terminowymi dynamicznie rozwija się . Same obroty CBOT w ciągu ostatnich pięciu lat potroiły się, osiągając poziom 3,19 kontraktów dziennie. _transakcji zyskają na niej około 125 mln dol. rocznie.

Połowa tej sumy będzie pochodzić z oszczędności technologicznych, 35 proc. ze zmniejszenia kosztów administracyjnych a 15 proc. z mniejszych kosztów obsługi transakcji.

Wartość rynkowa nowej giełdy będzie sięgnie prawie 25 mld dol., czyli 25 proc. więcej niż NYSE Group - największej giełdy na świecie.

Obydwie giełdy rozmawiały już wiele razy o możliwości połączenia. W zeszłym roku CBOT zadebiutował na amerykańskim parkiecie. Fuzja może wywrzeć wpływa na innych konkurentów na rynku, jak Eurex, czyli europejska giełda kontraktów terminowych, czy Intercontinental Exchange, giełda zajmująca się handlem kontraktami na ceny energii.

_ Giełdy takie jak CME i CBOT nie handlują bezpośrednio akcjami, tylko kontraktami terminowymi np. na waluty, surowce, artykuły spożywcze, akcje i obligacje. _ Wśród światowych giełd istnieje tendencja do akwizycji i łączenia się. Wspomniana Intercontinental Exchange ma w planach przejęcie New York Board of Trade, Nasdaq ciągle chce przejąć giełdę w Londynie a NYSE ma podobne zamiary co do europejskiej giełdy Euronext.

Za każda akcję Chicago Board of Trade udziałowcy otrzymają 0,3006 akcji Chicago Mercantile Exchange lub ewentualny ekwiwalent pieniężny bazujący na dziesięciodniowej średniej cenie akcji CME w chwili przejęcia. Ze względu na regulacje prawne podpisanie umowy może nastąpić w połowie przyszłego roku.

Prezesem CME Group zostanie dotychczasowy prezes CME Terrence Duffy, a wiceprezesem Charles Carey, prezes CBOT.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)