Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Republikanie opóźniają pomoc dla ofiar huraganu Sandy

0
Podziel się:

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner zablokował głosowanie nad przyjętym w piątek przez Senat pakietem pomocowym dla ofiar huraganu Sandy.

USA: Republikanie opóźniają pomoc dla ofiar huraganu Sandy
(AP/Fotolink/East News)
bEKhrGJh

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner zablokował głosowanie nad przyjętym w piątek przez Senat pakietem pomocowym dla ofiar huraganu Sandy o wartości ponad 60 mld dol.

Prezydent Barack Obama wezwał Izbę Reprezentantów do natychmiastowego uchwalenia ustawy umożliwiającej dalszą pomoc federalną na likwidację skutków uderzenia huraganu Sandy.

_ - Kiedy mamy do czynienia z taką tragedią Amerykanie muszą się zjednoczyć, by udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują _ - stwierdził Obama w oświadczeniu opublikowanym tuż przed jego powrotem na wakacje na Hawajach.

bEKhrGJj

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner nie wyjaśnił, dlaczego zablokował głosowanie w sprawie pakietu pomocowego dla ofiar huraganu Sandy. Stwierdził jedynie, że w zajmie się tym w pierwszej kolejności nowy Kongres, który pracę rozpocznie w czwartek. Oznacza to jednak, że obie izby będą musiały ponownie zająć się ustawą o pomocy dla ofiar huraganu Sandy.

_ - To całkowicie nieuzasadniona decyzja, bo mamy moralny obowiązek wobec ludzi, którzy stracili domy i pracę, by przeprowadzić to głosowanie. Oni nie mają czasu na czekanie. Nie możemy uciekać przed odpowiedzialnością _ - krytykował decyzję Boehnera republikański kongresmen z Nowego Jorku Peter King.

Wpływowy polityk atakując partyjnych kolegów za odłożenie głosowania nad pakietem pomocowym dla ofiar żywiołu, wypomniał im, że zaniedbują obywateli, którzy wspierają ich fundusze wyborcze.

_ - Apeluje do każdego z Nowego Jorku i New Jersey, każdego kto przeznaczył chociaż jednego centa na Republikanów w Kongresie, by pamiętał o tym, co zrobili, bo ubiegłej nocy wbili oni mieszkańcom Nowego Jorku i New Jersey nóż w plecy _ - powiedział King w wywiadzie dla telewizji Fox News.

bEKhrGJp

Podobnie ostro zareagował gubernator New Jersey. Znany z dosadnych komentarzy Chris Christie określił decyzję przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera jako _ zatrutą wewnętrzną polityką _.

_ Wstydźcie się! Wstydźcie się wszyscy w Kongresie _ - stwierdził republikański gubernator New Jersey, stanu który poważnie ucierpiał pod uderzeniu pod koniec października huraganu Sandy.

Chris Christie potwierdził, że rozmawiał w środę prezydentem Obamą i przewodniczącym Boehnerem. Krótko po jego wypowiedzi Republikanie w Izbie Reprezentantów poinformowali, że głosowanie nad ustawą o pomocy dla ofiar huraganu odbędzie się dopiero w piątek.

Pomoc federalna ma być przeznaczona na naprawę zniszczeń spowodowanych przez huragan Sandy w północno wschodnich stanach. Straty oszacowano na 60 mld dol., w tym 33 mld w samym stanie Nowy Jork. Tysiące ludzi w stanach Nowy Jork i New Jersey zostało pozbawionych dachu nad głową, prądu i wody pitnej. Żywioł zabił co najmniej 130 osób.

bEKhrGJq
Czytaj więcej w Money.pl
Podliczyli straty po Sandy. Gigantyczna kwota Na ponad 60 miliardów dolarów władze Nowego Jorku i New Jersey wyliczyły skutki huraganu Sandy.
Stan wyjątkowy w USA. Zobacz, co z giełdą Amerykanie czekają na _ Frankenstorm Sandy _. Trwa ewakuacja w kilku stanach, Nowy Jork opustoszał. Kiedy żywioł uderzy?
Zobacz co grozi Stanom Zjednoczonym Amerykańscy meteorolodzy starają się określić miejsce uderzenia sztormu tropikalnego Sandy, który spustoszył już Haiti.
bEKhrGJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)