Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

USA: Sąd oddala pozew przeciwko producentowi leku

0
Podziel się:

Sąd federalny odrzucił zbiorowy pozew przeciwko firmie Merck, producentowi leku Vioxx, który mógł powodować zawały.

USA: Sąd oddala pozew przeciwko producentowi leku
(PAP / EPA)
bFegXCdh

Tysiące pozwów indywidualnych przeciwko korporacji farmaceutycznej nie mogą być połączone w jeden pozew zbiorowy, uznał sędzia federalny Eldon Fallon. Klienci na cały świecie oskarżają producenta leku Vioxx, który mógł być przyczyną zawałów serca i zgonów kilku osób.

_ Jak do tej pory Merck wygrał już sześć spraw i przegrała cztery - jedną w sądzie federalnym i trzy w stanowych. _

Trzy dni temu sędzia Fallon odrzucił pozew zbiorowy wniesiony przez poszkodowanych z: Wielkiej Brytanii, RPA, Holandii, Izraela, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Polsce. W sierpniu odrzucił pozwy Francuzów i Włochów.

bFegXCdj

Afera wybuchła, gdy badania wykazały, że lek przeciwzapalny Vioxx może podwoić ryzyko zawałów. Produkt został wycofany z rynku już w 2004 roku.

W uzasadnieniu wyroku sędzia zwrócił uwagę, że poszczególne przypadki poszkodowanych różniły się znacznie, dlatego każdy pozew powinien być przeprowadzony indywidualnie. "Chociaż podczas gdy większość powodów, jak ustalono, ucierpiało na skutek zawału spowodowanego zażyciem Vioxx, to spowodowane obrażenia znacznie się różnią", argumentował.

Przeciwko Merck wciąż toczy się 7 tys. pozwów związanych z lekiem Vioxx. Suma odszkodowań może sięgnąć 5 mld dol.

Od 1999 roku, kiedy został wprowadzony do sprzedaży, Vioxx zażyło około 20 mln osób w 80 krajach na całym świecie. W zeszłym roku sąd uznał odpowiedzialność producenta leku firmy Merck za śmierć mężczyzny, którzy zażył lek. Korporacja wypłaciła rodzinie odszkodowanie w wysokości 20 mln dol.

bFegXCdK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)