Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

USA: Sąd oddala pozew przeciwko producentowi leku

1
Podziel się:

Sąd federalny odrzucił zbiorowy pozew przeciwko firmie Merck, producentowi leku Vioxx, który mógł powodować zawały.

USA: Sąd oddala pozew przeciwko producentowi leku
(PAP / EPA)

Tysiące pozwów indywidualnych przeciwko korporacji farmaceutycznej nie mogą być połączone w jeden pozew zbiorowy, uznał sędzia federalny Eldon Fallon. Klienci na cały świecie oskarżają producenta leku Vioxx, który mógł być przyczyną zawałów serca i zgonów kilku osób.

_ Jak do tej pory Merck wygrał już sześć spraw i przegrała cztery - jedną w sądzie federalnym i trzy w stanowych. _

Trzy dni temu sędzia Fallon odrzucił pozew zbiorowy wniesiony przez poszkodowanych z: Wielkiej Brytanii, RPA, Holandii, Izraela, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Polsce. W sierpniu odrzucił pozwy Francuzów i Włochów.

Afera wybuchła, gdy badania wykazały, że lek przeciwzapalny Vioxx może podwoić ryzyko zawałów. Produkt został wycofany z rynku już w 2004 roku.

W uzasadnieniu wyroku sędzia zwrócił uwagę, że poszczególne przypadki poszkodowanych różniły się znacznie, dlatego każdy pozew powinien być przeprowadzony indywidualnie. "Chociaż podczas gdy większość powodów, jak ustalono, ucierpiało na skutek zawału spowodowanego zażyciem Vioxx, to spowodowane obrażenia znacznie się różnią", argumentował.

Przeciwko Merck wciąż toczy się 7 tys. pozwów związanych z lekiem Vioxx. Suma odszkodowań może sięgnąć 5 mld dol.

Od 1999 roku, kiedy został wprowadzony do sprzedaży, Vioxx zażyło około 20 mln osób w 80 krajach na całym świecie. W zeszłym roku sąd uznał odpowiedzialność producenta leku firmy Merck za śmierć mężczyzny, którzy zażył lek. Korporacja wypłaciła rodzinie odszkodowanie w wysokości 20 mln dol.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Marcin
2 lata temu
A dlaczego nikt nie pozywa firm farmaceutycznych, które produkują antydepresanty z grupy SSRI lub SNRI?! Prawda jest taka, że u dużej liczby pacjentów powodują one powikłania nazywane jako syndrom PSSD. W skrócie chodzi o to, że leki z tej grupy powodują trwała, nieuleczalna impotencję. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów to poczytajcie o PSSD. Do takich leków zalicza się Efectin, Alventa i wiele innych z tej grupy.