Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty na ukrainie
20.01.2014 07:28

USA wzywają władze do dialogu z opozycją

Waszyngton wzywa władze do dialogu z opozycją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

USA potępiły w wieczorem przemoc, do jakiej doszło tego dnia na ulicach Kijowa i wezwały władze Ukrainy do uchylenia przyjętych o w ostatnich dniach antydemokratycznych ustaw i rozpoczęcia dialogu z opozycją. Waszyngton ponownie zagroził sankcjami.

_ - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przemocą, do jakiej dochodziło dziś na ulicach Kijowa i wzywamy wszystkie strony do uspokojenia sytuacji _ - oświadczyła komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden.

Jak dodała, wzrost przemocy na Ukrainie bezpośrednio wynika z faktu, że władze _ nie uznały uzasadnionych skarg ukraińskiego narodu _, a _ zamiast tego podjęły działania osłabiające fundamenty ukraińskiej demokracji _.

Wzywamy władze Ukrainy _ do uchylenia przyjęte w ostatnich dniach _ustawodawstwa antydemokratycznego" oraz _ wycofania policyjnych oddziałów prewencyjnych z centrum Kijowa i rozpoczęcia dialogu z opozycją polityczną _, oświadczyła Hayden.

Podkreśliła, że od swych pierwszych dni protesty na Majdanie charakteryzowało niestosowanie przemocy. - _ Popieramy dzisiejszy apel liderów politycznej opozycji, by przywrócić tę zasadę _ - wezwała.

_ - USA będą nadal brać pod uwagę podjęcie dodatkowych kroków, włączając w to sankcje, w odpowiedzi na stosowanie przemocy _ - zapewniła.

Już wcześniej przedstawiciele rządu USA oraz Senat grozili, że jeśli władze Ukrainy będą uciekać się do przemocy przeciwko pokojowym demonstrantom, to USA mogą przyjąć sankcje zakazu wydawania wiz i zamrożenia aktywów wobec osób odpowiedzialnych za wydawanie rozkazów lub użycie przemocy.

Na Ukrainie narasta napięcie w związku z przyjętymi w ubiegłym tygodniu ustawami zaostrzającymi kary dla uczestników nielegalnych zgromadzeń i ograniczającymi działalność organizacji pozarządowych. Zdaniem opozycji zmiany te są wymierzone w demonstrujących od dwóch miesięcy na Majdanie Niepodległości w Kijowie zwolenników integracji europejskiej i przeciwników władz Ukrainy.

Przeciwko nowym przepisom protestowali w niedzielę uczestnicy wielotysięcznej demonstracji. Doszło do starć demonstrantów z milicją. Tłum przypuścił szturm na kordon stróżów prawa przed dzielnicą rządową. Demonstranci podpalili jeden z blokujących ulicę autobusów milicyjnych i inne pojazdy, atakowali funkcjonariuszy. Milicja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego. Według służb rannych zostało około 100 osób, w tym 70 policjantów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz