Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kary za nielegalny hazard zaostrzono, ale fiskus przegrywa w sądach. Wszystko przez źle napisane przepisy

10
Podziel się

Zaostrzenie kar administracyjnych za używanie nielegalnych automatów do gier miało ograniczyć skalę niedozwolonego hazardu w Polsce, ale fiskus bardzo często przegrywa spory w sądach. Powód? Źle napisane przepisy.

Nakładane przez organy skarbowe kary administracyjne są uchylane przez sądy administracyjne.
Nakładane przez organy skarbowe kary administracyjne są uchylane przez sądy administracyjne.
bEgMXdqt

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", przy okazji nowelizacji ustawy hazardowej 1 kwietnia 2016 roku zapomniano wprowadzić przepisów przejściowych.

Ustawodawca nie pomyślał o sytuacji, gdy ujawnienie nielegalnego "jednorękiego bandyty" nastąpi w czasie obowiązywania starych przepisów, ale kara zostanie nałożona już w nowym porządku prawnym.

Nakładane przez organy skarbowe kary administracyjne są masowo uchylane przez sądy administracyjne. Ich zdaniem urzędnicy zbyt swobodnie stosują przepisy.

bEgMXdqv
Zobacz także: Hazard opłacalny dla państwa. Wszystko dzięki nowemu prawu

Zdaniem sądów w sytuacji braku przepisów przejściowych fiskus powinien starannie zinterpretować nowe przepisy, a także uzasadnić, dlaczego dany przepis został zastosowany.

Brak przepisów przejściowych stanowi problem także dlatego, że nie ma jednolitego orzecznictwa, także Sądu Najwyższego.

bEgMXdqB

WP/Izabela Procyk-Lewandowska

W niektórych przypadkach sądy uznawały, że stosować należy te przepisy, które obowiązywała w chwili podejmowania nielegalnego działania, ale w innych za decydujący uznawały moment wydawania decyzji.

1 kwietnia w życie weszła nowela (niektóre przepisy m.in. dotyczące blokowania dostępu do stron internetowych, wchodzą w życie 1 lipca 2017 r.), która gruntownie zmieniła ustawę z 2009 r. oraz wprowadziła silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach.

bEgMXdqC

Dotąd obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach (tzw. jednorękich bandytach) poza kasynami. Ustawa była uchwalana w nadzwyczajnym trybie i została uznana przez ekspertów za bardzo restrykcyjną.

Obecna nowela, jak przyznawali przedstawiciele rządu w toku prac parlamentarnych, liberalizuje tamten dokument, dopuszczając grę na automatach, choć zarazem wprowadziła zasadę, że poza kasynami gry będą objęte monopolem państwa.

Podmioty komercyjne mogą ubiegać się o koncesję na gry w kasynach i prowadzenie zakładów wzajemnych. Ustawa wprowadza zarazem zasady blokowania stron internetowych podmiotów, prowadzących gry nielegalnie.

Celem noweli jest ograniczenie szarej strefy, ochrona graczy, choć zarazem zwiększenie dochodów budżetu. W myśl nowelizacji "grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach". W myśl dokumentu działalność "w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości i gier na automatach może być prowadzona po uzyskaniu koncesji na kasyno gry".

bEgMXdqD

Dokument rozszerza katalog gier, które mogą być legalne, dotyczy to np. pokera. Będzie można urządzać turnieje pokera także poza kasynami gry, przez podmioty posiadające koncesje na kasyna. Gra jest możliwa o nagrody rzeczowe, nieprzekraczające 2 tys. zł.

Monopolem państwa objęte są bowiem także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. "W przypadku urządzania gier hazardowych przez sieć Internet, urządzenia przetwarzające i archiwizujące dane dotyczące tych gier hazardowych, a także ich uczestników, powinny być zainstalowane i przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym" - głosi dokument.

Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie".

bEgMXdqW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
alf
4 lata temu
PO takim wyroku ciężko potem sędziemu sporządzić oświadczenie majątkowe
rz
4 lata temu
A w sądach siedzi sama sprawiedliwość i w srebrka zawija , tu kamienice , tu sztabe złota i biznes się kręci !
Były hazardzi...
4 lata temu
Całkiem zlikwidować automaty do gier przez to diabelstwo tracimy zdrowie pracę rodzinę a na koncu życie
bEgMXdqX
asdasd
4 lata temu
A jakie ustawy można uchwalać po nocach ? Tylko buble
~~NN
4 lata temu
Przecież im nie chodzi o ochronę graczy przed hazardem, tylko przejęcie domniemanych zysków w tytułu hazardu, by ratować kreatywnie tworzony budżet państwa i rozpasane wydatki socjalne - trzeba za coś kupować wyborców (!!!). Były łże elity, to teraz mamy łże rządy