Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa hazardowa nie zadziała? Jest w końcu reakcja rządu

12
Podziel się:

Rozporządzenie wskazujące Totalizatora Sportowego jako operatora wszystkich automatów do gier będzie wydane "bez zbędnej zwłoki" - poinformował szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. To ważna deklaracja. Dlaczego?

Ustawa hazardowa nie zadziała? Jest w końcu reakcja rządu
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Rozporządzenie wskazujące Totalizatora Sportowego jako operatora wszystkich automatów do gier będzie wydane "bez zbędnej zwłoki" - poinformował Henryk Kowalczyk. WP money pisał o tym, że na godziny przed wejściem zmian nie ma ważnej decyzji premier.

Jak podawaliśmy w WP money chodzi o nowelizację ustawy hazardowej, której brak blokuje ruchy Totalizatorowi Sportowemu. 1 kwietnia w życie wchodzą nowe przepisy, które mają zlikwidować szarą strefę. Główną zmianą jest przekazanie państwu monopolu na grę na automatach, czyli popularnych jednorękich bandytach.

Dziś półlegalnie stoją na stacjach paliw, w barach czy kontenerach ustawionych przy drogach. To nawet kilkadziesiąt tysięcy maszyn, przez które przechodzi nawet kilka miliardów złotych rocznie.

Od soboty - 1 kwietnia - wszystkie automaty poza kasynami powinny zniknąć, a jedynym uprawnionym do ich stawiania, będzie państwo. Ustawa mówi, że wykonywaniem tego monopolu zajmuje się premier, która wyznacza w tym celu jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Jednak jak pisaliśmy premier Beata Szydło nie podpisała rozporządzenia, wskazującego Totalizatora Sportowego jako spółkę realizującą zapisy ustawy. I ten ma związane ręce. Czytaj więcej: W co gra Beata Szydło? Premier blokuje ważną ustawę PiS

Według ministra Kowalczyka rozporządzenie jest przygotowywane, a jego wydania możemy się "szybko" spodziewać. Zwrócił on uwagę, że nowela ustawy hazardowej, do której ma być wydane rozporządzenie, wejdzie w życie w sobotę.

Ustawa hazardowa. Zmiany od 1 kwietnia

Wchodząca w życie w sobotę 1 kwietnia nowela (niektóre przepisy m.in. dotyczące blokowania dostępu do stron internetowych, wchodzą w życie 1 lipca 2017 r.) gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku oraz wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach.

Dotąd obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach (tzw. jednorękich bandytach) poza kasynami. Ustawa była uchwalana w nadzwyczajnym trybie i została uznana przez ekspertów za bardzo restrykcyjną.

Obecna nowela, jak przyznawali przedstawiciele rządu w toku prac parlamentarnych, liberalizuje tamten dokument, dopuszczając grę na automatach, choć zarazem wprowadza zasadę, że poza kasynami gry będą objęte monopolem państwa.

Podmioty komercyjne mogą ubiegać się o koncesję na gry w kasynach i prowadzenie zakładów wzajemnych. Ustawa wprowadza zarazem zasady blokowania stron internetowych podmiotów, prowadzących gry nielegalnie.

Szara strefa ma zostać ograniczona

Celem noweli ma być ograniczenie szarej strefy, ochrona graczy, choć zarazem zwiększenie dochodów budżetu. W myśl nowelizacji "grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach". W myśl dokumentu działalność "w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości i gier na automatach może być prowadzona po uzyskaniu koncesji na kasyno gry".

Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne, dotyczy to np. pokera. Będzie można urządzać turnieje pokera także poza kasynami gry, przez podmioty posiadające koncesje na kasyna. Gra będzie możliwa o nagrody rzeczowe, nieprzekraczające 2 tys. zł.

Monopolem państwa objęte będzie bowiem także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. "W przypadku urządzania gier hazardowych przez sieć Internet, urządzenia przetwarzające i archiwizujące dane dotyczące tych gier hazardowych, a także ich uczestników, powinny być zainstalowane i przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym" - głosi dokument.

Zakłada również, że "podmiot urządzający gry hazardowe przez Internet może wykorzystywać do ich urządzania wyłącznie stronę internetową, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych".

Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie".

Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.

Od wpisu do rejestru będzie przysługiwać sprzeciw, a procedura będzie objęta kontrolą sądów administracyjnych. Z nielegalnych stron będą także usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty.

Ustawa zakłada podwyższenie kar za grę bez koncesji. Za prowadzenie nielegalnego automatu kara wyniesie nie 12 tys. zł, jak dotąd, ale 100 tys. zł. Kary będą płacić zarówno właściciele, jak i najemcy lokalu z nielegalnymi automatami.

Dzięki nowelizacji, resort finansów spodziewa się docelowo wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie. Czas archiwizacji teleinformatycznych danych, związanych z grami na automatach wzrośnie do 5 lat.

Zakaz hazardu w internecie i wyższe kary

Nowe wymiary kar mają dotyczyć też nielegalnych gier w internecie. Urządzający zakłady wzajemne bez zezwolenia zapłaci ok. 1,9 mln zł, a urządzający gry hazardowe, objęte monopolem państwa - do 500 tys. zł.

Będzie legalna reklama firm, posiadających zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych. Reklama ta nie będzie mogła być kierowana do małoletnich, nie będzie możliwa w miejscach publicznych ani w mediach między godz. 6 a 22 (z wyjątkiem imprez sportowych).

Utworzony zostanie Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem. Dochody z gier mają być też częściowo przeznaczane na leczenie osób uzależnionych od hazardu.

Z kolei Totalizator Sportowy planuje uruchomić w tym roku 50 punktów z automatami o niskich wygranych - zapowiadali członkowie zarządu spółki. Pierwsze automaty mają pojawić się na początku IV kwartału.

Za przygotowanie i dostarczenie automatów do wybranych punktów, jak wynika z marcowych zapowiedzi członka zarządu TS Radosława Śmigulskiego, odpowiedzialne mają być Exatel, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Wojskowe Zakłady Łączności.

Według ONZ-owskiej komórki Global Compact w Polsce, Skarb Państwa z powodu działalności mafii hazardowej tracił do tej pory rocznie kwotę nie mniejszą niż 552 mln zł. Według prezentowanych przez nich danych za 2014 rok, wartość samego długu bukmacherskiego to 5,3 mld zł, natomiast zaledwie 1 mld zł z tego długu to zakłady przeprowadzone legalnie. Z kolei zgodnie z danymi za 2015 rok, w Polsce było ponad 29 tys. automatów o niskich wygranych, które były eksploatowane bez zezwolenia.

Sonia Sobczyk, Piotr Śmiłowicz

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
heh
7 lat temu
średniowiecze... a kosciol podatku nie placi jestesmy hiszpanska kolonią zaraz powołają inkwizycje
pabloer1
7 lat temu
Nikt mi nie będzie mówił na jakich automatach i w jakim miejscu mam grać bądź nie. To moja osobista sprawa ! Nagrody rzeczowe w pokera do 2 tys. zł to sobie w dupe wsadźcie . Z puli uzyskanej będzie utworzony fundusz ?! Na rzecz waszego rozwoju ,bo nie będzie miał nic wspólnego z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego!Dochody częściowo mają być przeznaczone na leczenie ? Pewnie takie leczenie jak wyglada resocjalizacja w więzieniach. Jeszcze brakuje tego ,żebyście wybierali obywatelowi na jakim sznurku ma się powiesić,bo jak nie na waszym i bez zezwolenia to karana będzie rodzina ,może najbliższy kolega ,sąsiad???!!!! Naprawiajcie państwo z majątków kolesi ! Ale tam słabo nie??? Bo za duże układy ,powiązania itd. najłatwiej z obywatela .czyt. śmiecia ,zabrać ,podnieść podatek ,daninę ,opłaty , bo co on wam zrobi??? Tylko musicie pamiętać ,że jeśli temu obywatelowi zabierzecie wszystko ,to ten
i co
7 lat temu
Za 500+ wprowadzają hazard z którym pono walczono , to dopiero pomysł ale czegoż można spodziewać się po tych niemotach.Który otrzaskany patrzy aby sie nachapac i reszte ma gdzies a jeszcze inny wali niby w delegację szukać kumpli i lukratywnych stołków
ja wiem
7 lat temu
Pan min.Kowalczyk w ub. r.mówił o potrzebie szybkiej reformy podatków,który jest degresywny /bogaci płacą mniej niż niezamożni /,myśleli ponad rok i nic nie zrobili,dalej biedni płacą do budżetu najwięcej.Dodatkowo 500+ wypłacane bogatym ,pozbawia budżet ok.4mld zł.Aby to realizować zadłużają skarb państwa .W Polsce dzięki PiS-owi dobrze się powodzi bogatym,kościołowi i nierobom potrzebnym do wyborów.Niezamożni i emeryci są przez nich "olewani",a ciemny lud i tak idzie na nich głosować,namawiany przez radio jedynie "słuszne".
TESLA
7 lat temu
Jesli chodzi o te automaty to czy nie lepiej było zrobic podatek, np 500 zł miesiecznie od maszyny juz stojacej. Lotto nie jest przygotowane logistycznie na taką działalnosc. Poza tym nie maja doswiadczenia, nie maja lokali, ludzi, serwisu itd. Ciekawa rzecz, ze panstwo tłumaczy likwidacje nielegalnych automatow troską o przegrywajacych ludzi. A jak beda przegrywac na automatach wstawianych przez lotto to bedzie ok? A jak osoba przegra w legalnym kasynie to jest ok? Sa ludzie ktorzy graja systemowo w lotka i obstawiaja np kilkadziesiat tysiecy jednorazowo, to nie jest hazard? To jest w porządku? I jeszcze o pokerze. Jezeli spotkamy sie w domu ze znajomymi i zagramy turniej w pokera ( nie jest to poker z westernow, tylko odmiana obecnie najbardziej popularna na swiecie ) i np zrzucimy sie po 20 zł, bedzie nas 10 osob. Czyli zrobimy turniej z pulą nagród 200 zł. To jest nielegalne czy legalne, bo juz nie wiem. Na takiej samej zasadzie sa organizowane turnieje np w brydza, badmintona, bilarda , dartsa, szachy, tenisa. To tez jest hazard według ustawodawców ? Nie ma to jak życ w wolnym kraju i byc wolnym człowikiem. Prawie ja w Arizonie w USA