Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o dialogu społecznym. Projekt po zmianach na komitecie Rady Ministrów

0
Podziel się:

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r.

Władysław Kosimiak-Kamysz
Władysław Kosimiak-Kamysz (KPRM/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEKJMIUl

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został skierowany na komitet Rady Ministrów. W tekście powrócono do zapisów uzgodnionych z liderami związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Zmiana w projekcie skierowanym do uzgodnień społecznych przez ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczyła zasad finansowania biura mającej powstać Rady. W uzgodnionej ze stroną społeczną wersji projektu ustawy zapisano, że "projekt planu finansowego Biura jest przygotowywany przez Dyrektora Biura i podlega zatwierdzeniu przez Radę".

W wersji rozesłanej do konsultacji zapis brzmiał "Na podstawie kwot wydatków na kolejny rok budżetowy i w terminach wskazanych przez dysponenta części budżetowej 31 - Praca, Dyrektor Biura przygotowuje projekt planu finansowego Biura na kolejny rok budżetowy, który podlega zatwierdzeniu przez Radę". Związkowcy obawiali się, że tak zmieniony zapis ograniczy niezależność Rady, bo daje ministrowi możliwość zablokowania środków na finansowanie jej biura.

bEKJMIUn

W obecnej wersji przekazanej przez ministra pod obrady komitetu powrócono do zapisu, w którym plan finansowy projektowany jest przez dyrektora Biura RDS i podlega zatwierdzeniu przez Radę. Jeśli komitet przyjmie projekt ustawy bez uwag, będzie ona mogła wejść pod obrady rządu w najbliższym czasie.

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go po tym, jak w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt 21 marca parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy, a potem zatwierdziły władze statutowe organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

bEKJMIUt

Czytaj więcej w Money.pl

bEKJMIUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)