Notowania

Ustawa o uwłaszczeniu. Firmom budującym mieszkania grozi upadek

Nowe przepisy mogą wpędzić niejednego dewelopera w tarapaty finansowe. Jeśli w wyniku przekształcenia przekroczony zostanie limit pomocy, przedsiębiorcy zapłacą krocie. Dla wielu może się to skończyć bankructwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Ustawa o uwłaszczeniu miała pomóc, a tymczasem stała się zagrożeniem dla deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.

Jak pisze ”Rzeczpospolita”, jeśli nie dojdzie do szybkiej nowelizacji przepisów o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, ci będą musieli po Nowym Roku oddać milionowe kwoty pomocy publicznej, z której nigdy nie skorzystali.

Ustawodawca wziął bowiem pod uwagę unijne regulacje o pomocy publicznej. Ale te mogą okazać się problematyczne.

Jak tłumaczy dziennik, jeśli w wyniku przekształcenia przekroczony zostanie limit pomocy, konieczna będzie dopłata różnicy między wartością rynkową przekształcanego gruntu a sumą rocznych opłat przekształceniowych.

Tak więc budujący mieszkania łatwo mogą popaść w kłopoty finansowe, kiedy przyjdzie do zwrotów. Zdaniem urzędników około 80 proc. wartości nieruchomości- tyle bowiem wyniesie pomoc publiczna – będzie trzeba oddać.

Wynajem daje większe zyski niż lokata:

To w skali kraju daje miliardy złotych – pisze "Rz". Prezes Robyga Zbigniew Okoński na łamach dziennika mówi o ustawie, która poszła zbyt daleko. – Grozi zawaleniem się całego systemu budowy mieszkań, bo wielu deweloperów musiałoby zbankrutować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkania, budowa mieszkania, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2018

krakusNiech płacą deweloperzy, łatwo budowało się na niezakupionych miejskich gruntach za które nie zapłacili, mieszkania sprzedali , kasę wzięli. Każdy … Czytaj całość

26-11-2018

ZK47Przepracowałem w budownictwie 40 lat, i nic z tego artykułu nie mogę zrozumieć.

26-11-2018

ZielińskiDeweloper nie buduje za swoje! On buduje za pieniądze przyszłych mieszkańców!

Rozwiń komentarze (9)