Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o zmianach w użytkowaniu wieczystym gruntów została poprawiona. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, która wchodzi od 1 stycznia. Przepisy wymagały poprawy, bo groziły upadkiem firm deweloperskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Sniezko)

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek, że Andrzej Duda jeszcze w piątek podpisał ustawę o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

"Celem uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ustaw" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania ustawy to innymi słowy poprawę zapisu, który mógł mogą doprowadzić do tego, że od nowego roku deweloperzy dwa razy zapłacą za tę samą działkę.

- Może dojść do sytuacji, w której deweloper zapłacił za nabycie prawa użytkowania nieruchomości, natomiast po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność zobowiązany będzie do zapłaty kwoty dopłaty - tłumaczyła money.pl mec. Emilia Górska- Krysztofowicz.

Deweloperzy ostrzegali, że nie wszyscy będą w stanie udźwignąć te koszty, tym bardziej że rozpoczynając inwestycje, nie wiedzieli o konieczności dopłat. Podpisali umowy z klientami i nie mogą podnieść ceny, więc sami muszą sfinansować zwrot.

Lobbując za zmianą przepisów uwłaszczeniowych, straszyli falą bankructw. Ich nastroju nie poprawiła opinia UOKiK, który na prośbę BGK Nieruchomości wyliczył przykładową wysokość zwrotu.

eksperci przyjęli, że gdyby biegły oszacował wartość nieruchomości w użytkowaniu wieczystym na 6 mln zł, to po odliczeniu opłat za 20 lat i limitu pomocy deweloper musiałby zwrócić Skarbowi Państwa 4 mln zł. W rezultacie taka działka kosztowałaby go nie 6 mln zł, a 10 mln zł.

27 dni przed terminem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zrozumiało skalę problemu, który samo stworzyło i przedstawiło projekt nowelizacji przepisów o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.

Nowelizacja eliminuje jeszcze jedno zagrożenie, które mogła spowodować ustawa: paraliż w obrocie nieruchomościami przekształconymi po 1 stycznia. To dlatego, że do ich sprzedania konieczne będzie otrzymanie zaświadczenia o przekształceniu. Bez niego notariusz nie sporządzi umowy, gdyż po przekształceniu w księdze wieczystej nadal będzie widniało prawo użytkowania wieczystego, a nie własność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, budownictwo, nieruchomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2018

brawo PiSdobrze, że obecny Prezydent RP, nie musi czekać na opinię z Moskwy i Berlina i może szybko dla dobra Polski i Polaków, pracować

31-12-2018

WojciehŻeby było szybciej a nawet jak najszybciej to wielki Pan Podpisywacz może te swoje biurko wraz z długopisem ustawi na korytarzu przy wyjściu z sali … Czytaj całość

31-12-2018

prezydętę w III RPWałęsa - agent sowieckiej SB, Kwaśniewski - członek sowieckiej PZPR i rosyjskiego SLD, Komorowski - obrońca oficerów z WSI szkolonych przexz GRU, np. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)