Notowania

ustawa magnitskiego
04.01.2014 19:22

Ustawa Magnitskiego. USA zaostrzy sankcje wobec Rosji?

Na listę Magnitskiego, czyli bogatych obywateli Rosji powiązanych z przypadkami łamania praw człowieka, miały trafić kolejne nazwiska. Co z nimi?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Administracja USA miała w grudniu zaostrzyć sankcje wobec Rosjan łamiących prawa człowieka, co przewiduje tzw. ustawa Magnitskiego - pisze Wall Street Journal. Zrezygnowano z tych planów, najpewniej by nie zaszkodzić negocjacjom w sprawie Iranu.

W artykule redakcyjnym nowojorski dziennik oskarża rząd USA, że _ nie dotrzymuje obietnic w sprawie sankcji wobec Rosjan łamiących prawa człowieka _. Przypomina, że rok temu prezydent Barack Obama podpisał ustawę o _ historycznym _ znaczeniu dla praw człowieka, nazwaną ustawą Magnitskiego na cześć zmarłego w 2009 roku w moskiewskim więzieniu opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.

W ramach tej ustawy administracja USA nałożyła w kwietniu 2013 roku sankcje wizowe i zamroziła aktywa 18 Rosjan oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka. _ WSJ _ zauważa, że wśród tych osób nie było głównych odpowiedzialnych za śmierć prawnika. Ale amerykańskie władze zapowiedziały, że należy spodziewać się rozszerzenia listy o _ bardziej znane nazwiska _ w grudniu, gdy zaplanowano publikację raportu na temat wdrażania ustawy po roku od jej przyjęcia.

Powołując się na własne źródła _ WSJ _ donosi, że Departament Stanu USA i ministerstwo finansów opracowały listę nowych 20 osób. Sankcjami planowano objąć m.in. Aleksandra Bastrykina, który od 2011 roku jest szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej i odpowiada za represje wobec rosyjskiej opozycji po antyrządowych protestach w 2012 roku.

Według _ WSJ _ ambasador USA w Rosji Michael McFaul jeszcze w pierwszej połowie grudnia mówił dziennikarzom w Moskwie, że prace nad rozszerzeniem listy trwają. Jednak ostatecznie administracja opóźniła publikację raportu, a zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes powiedział 20 grudnia agencji ITAR-TASS, że sankcje nie zostaną rozszerzone. _ _

_ - Nie planujemy dodać żadnych nowych nazwisk do listy Magnitskiego, a już na pewno nie do końca roku, ani na początku przyszłego roku _ - powiedział wówczas Rhodes.

_ Dlaczego zawetowano rozszerzenie listy Magnitskiego? Przecież sytuacja z przestrzeganiem praw człowieka w Rosji nie uległa cudownej poprawie _ - pyta retorycznie dziennik. I spekuluje, że chodzi o priorytety USA w polityce zagranicznej, a zwłaszcza negocjacje w sprawie wojny domowej w Syrii i programu nuklearnego Iranu.

_ Wycofanie się w sprawie listy Magnitskiego sugeruje, że największym priorytetem Obamy jest teraz wynegocjowanie porozumienia z Iranem i wszystko inne będzie służyło temu celowi. To powinno być lekcją dla Kongresu, by przyjąć ustawę o nowych irańskich sankcjach, co będzie ostrzeżeniem dla Obamy, że Kongres odrzuci złe porozumienie dotyczące programu nuklearnego _ Teheranu - pisze _ Wall Street Journal _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ustawa magnitskiego, prawa człowieka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz