Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o ogrodach działkowych uchwalona. Leszek Miller nie kryje zadowolenia

0
Podziel się:

- Teraz tylko apeluję do Senatu i prezydenta, żeby jak najszybciej ta ustawa mogła wejść w życie - powiedział dziś szef SLD.

Ustawa o ogrodach działkowych uchwalona. Leszek Miller nie kryje zadowolenia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef SLD Leszek Miller zaapelował do Senatu i prezydenta Bronisława Komorowskiego, by umożliwili jak najszybsze wejście ustawy w życie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, którą dziś uchwalił Sejm.

- _ Mam głęboką satysfakcję, że Sejm dzisiaj przyjął ustawę zachowującą rodzinne ogrody działkowe - podkreślił Miller na konferencji prasowej. - Było niebezpieczeństwo, że posłanki i posłowie PO zechcą doprowadzić do likwidacji ogrodów działkowych. Ale dzięki samym działkowcom, którzy demonstrowali pod Sejmem, dzięki Polskiemu Związkowi Działkowców, także wielu posłankom i posłom z innych klubów niż PO, udało się działki obronić _ - powiedział Miller. Wyraził też satysfakcję, że _ posłanki i posłowie SLD od początku stali po stronie działkowców _.

Posłowie uchwalili ustawę ws. rodzinnych ogrodów działkowych, której zadaniem jest unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

_ - Teraz tylko apeluję do Senatu i prezydenta, żeby jak najszybciej ta ustawa mogła wejść w życie, bo dzięki niej na terenach ogrodów działkowych nie pojawią się buldożery, które całą tę substancję zniszczą _ - powiedział szef SLD.

Według nowych przepisów w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk tworzy Platformę Deweloperską? Projekt PO _ to nic innego jak próba skoku na kasę, na działki, w celu przekształcenia tych obszarów pod inwestycje deweloperskie. _
Protestują. Nie dadzą się "wyrugować" PO W Olsztynie na pikiecie pojawił się Janusz Palikot, który podobnie jak jego koledzy partyjni w Katowicach zapewnił, że jego partia popiera obywatelski projekt ustawy.
Uwłaszczenie działkowców w nowej ustawie Szef rządu chce, by ustawa została uchwalona przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny, tj. przed 21 stycznia 2014 roku.
Manifestuje kilkanaście tysięcy działkowców Protestujący działkowcy trzymają transparenty z napisem Nie stać nas na kurorty i wczasy,
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)