Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o ogrodach działkowych znowelizowana. Prezydent podpisał

0
Podziel się

Zmiany były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy poprzedniej ustawy.

Ustawa o ogrodach działkowych znowelizowana. Prezydent podpisał
(Bartosz Krupa/East News)
bDItdArp

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo zacznie obowiązywać 19 stycznia 2014 roku. Poprzednie przepisy zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy poprzedniej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Trybunał zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol PZD na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

Nowe przepisy zakładają, że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Związek zachowa prawa do gruntów ogrodów działkowych (użytkowanie wieczyste i użytkowanie) oraz prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD.

bDItdArr

W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie bądź stowarzyszenia. Działkowcy będą mogli w każdej chwili wystąpić z PZD, nie tracąc prawa do działek.

Ustawa przewiduje, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale wyłącznie na cele publiczne. W przypadku likwidacji zagwarantowane będzie odszkodowanie np. za altany bądź nasadzenia, a ogród będzie musiał być odtworzony w innym miejscu.

Ogrody będą obszarami użyteczności publicznej, na których nie będzie można mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej czy budować altan, których wielkości nie przewiduje ustawa.

Działki będą mogły być dziedziczone przez współmałżonków, jeżeli oboje posiadali prawo do działki. Jeśli jeden z nich nie posiadał takiego prawa, będzie mógł w ciągu 6 miesięcy złożyć oświadczenie woli o chęci przejęcia nieruchomości. Jeżeli w tym terminie nie upomni się o działkę, to będą mogły się o nią starać również bliskie osoby zmarłego działkowca. Na podjęcie takiej decyzji będą miały trzy miesiące. Czas ten wydłuży się do pół roku, jeśli działkowiec nie był w związku małżeńskim.

bDItdArx

Działkowcy i stowarzyszenia ogrodowe będą zwolnieni od podatku od gruntu.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Ogrody te zajmują 43 tys. ha; 90 proc. położonych jest w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski traci w oczach Polaków Mimo niewielkiej poprawy, w grudniu dominowały też krytyczne opinie o działalności obu izb parlamentu.
"Sąd Najwyższy myli się w sprawie OFE" Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, skoro środki w OFE są prywatne, a nie publiczne, to ich odebranie trzeba nazwać wywłaszczeniem.
Prezydent zastanawia się nad reformą OFE Bronisław Komorowski na podpisanie noweli ma czas do 2 stycznia, do tego czasu zorganizuje jeszcze szereg konsultacji.
bDItdArS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)