Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o podwykonawcach dyskryminuje duże firmy?

0
Podziel się:

Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan napisała list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, od którego decyzji zależy teraz dalszy los ustawy.

Ustawa o podwykonawcach dyskryminuje duże firmy?
(Reporter)

Ustawa, która ma pomóc uregulować płatności wobec podwykonawców pracujących przy budowie autostrad, dyskryminuje duże firmy, niektóre jej zapisy mogą być niezgodne z konstytucją - oceniła Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w liście do prezydenta.

Lewiatan podkreślił, że beneficjenci wymienieni w ustawie - mikro-, mali i średni przedsiębiorcy otrzymają zapłatę z Krajowego Funduszu Drogowego. Natomiast w razie upadłości generalnego wykonawcy danego kontraktu, podmioty nieobjęte ustawą - czyli duzi przedsiębiorcy - otrzymają należności w wysokości wynikającej z podziału masy upadłościowej lub układu. Tymczasem beneficjenci ustawy będą otrzymywali zapłatę niezależnie od wyniku podziału masy lub układu - wskazał Lewiatan.

Beneficjenci _ najpewniej zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu niż duzi przedsiębiorcy. Już to oznacza, że duże firmy będą narażone na większe ryzyko gospodarcze przy tych samych przedsięwzięciach, to jest inwestycjach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad _ - napisała Konfederacja w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, od którego decyzji zależy teraz dalszy los ustawy.

Lewiatan zaznaczył, że więksi przedsiębiorcy w państwie prawnym _ nie mogą być traktowani jako swoisty bufor bezpieczeństwa, na wypadek perturbacji gospodarczych _, a nieuregulowanie należności ma taki sam destrukcyjny wpływ na wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości.

_ Niezaspokojenie należności przysługujących dużym firmom nieuchronnie pociągnie za sobą konsekwencje dla ich własnych kontrahentów, często właśnie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Tymczasem, ustawodawca zdaje się zupełnie nie zauważać, że problem zatorów płatniczych ma charakter powszechny i wcale nie ogranicza się do mniejszych przedsiębiorców _ - podkreśliła Konfederacja.

Nowe przepisy mają na celu umożliwienie dokonania spłaty należności przedsiębiorców za prace wynikające z realizacji zleconych przez GDDKiA zamówień publicznych. Przedsiębiorcy, których prace zostały wykonane i odebrane, będą mogli otrzymać za nie zapłatę nawet w sytuacji, gdy wykonawca będzie unikał dokonania płatności bądź zostanie postawiony w stan upadłości. Ustawa pod koniec czerwca została przyjęta przez Sejm; ponieważ Senat nie zgłosił do niej poprawek, trafiła do prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wie, ile wyda na pomoc dla budowlanki Około 100-110 mln zł wyniosą koszty zrealizowania ustawy, która ma pomóc uregulować płatności wobec podwykonawców pracujących przy budowie autostrad.
Blokują ważny projekt. "To torpedowanie i obstrukcja" Minister Nowak apeluje do opozycji, by wróciła do ciężko wypracowanego kompromisu i pomogła przeforsować rządowe propozycje.
Zdaniem PiS minister ma pomóc tym spółkom PiS chce by Sejm wezwał ministra transportu do rozwiązania problemów podwykonawców przy budowie autostrad.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)