Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o zmianach OFE. Rostowski ujawnia szczegóły

0
Podziel się

Rząd chce, by pierwsze okienko, w którym będzie można przejść z OFE do ZUS lub odwrotnie, było... .

Ustawa o zmianach OFE. Rostowski ujawnia szczegóły
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bDBoeuxx

Projekt ustawy o zmianach w OFE zostanie przesłany do konsultacji w tym lub przyszłym tygodniu - poinformował wicepremier Jacek Rostowski. Rząd chce, by pierwsze _ okienko _, w którym będzie można przejść z OFE do ZUS lub odwrotnie, było po dwóch latach od pierwszej decyzji.

_ - Projekt ustawy o zmianach w OFE w tym lub przyszłym tygodniu zostanie wysłany do konsultacji _ - powiedział Rostowski w TOK FM.

Minister finansów poinformował, że pierwszego _ okienka _, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

bDBoeuxz

_ - Będzie okres trzech miesięcy na powiadomienie ZUS, że się chce pozostać w konkretnym OFE. To będzie pierwszy moment, kiedy będzie można taką decyzję podjąć. Później będą takie okienka, kiedy będzie można taką decyzję podjąć i będzie można poinformować ZUS, że się chce przejść z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS _ - powiedział Rostowski.

_ Chcemy, by pierwsze okienko było po dwóch latach _ - dodał. W środowym wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował, że projekty ustaw zakładające zmiany w funkcjonowaniu OFE powinny trafić pod obrady rządu na początku listopada.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk mówił, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE.

Rządowa propozycja zmian zakłada przekazanie część obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

bDBoeuxF

Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Zapowiedziano ponadto liberalizację polityki inwestycyjnej OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna deklaracja wicepremiera ws. OFE Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że przedstawi swoje stanowisko w sprawie planowanych zmian w OFE, kiedy gotowa będzie cała ustawa.
Tusk oskarża OFE. "Generują gigantyczne koszty" Zdaniem premiera system nie daje dobrych efektów emerytom i zagraża bezpieczeństwu finansów publicznych.
Minister pracy ostro o Otwartych Funduszach Emerytalnych _ - Mimo zmian fundusze nie zaczęły bardziej aktywnie inwestować na giełdzie ani nie zaproponowały klientom lepszych warunków _.
ZUS czy OFE? Decyzję będzie można zmienić _ - Chciałbym, żeby dobrowolność wyboru nie była limitowana do jednorazowego aktu, tylko żeby raz na jakiś czas, np. co dwa czy trzy lata, można tego wyboru będzie dokonywać - _ proponuje Donald Tusk.
bDBoeuya
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)