Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o zmianach w OFE w rękach Bronisława Komorowskiego

0
Podziel się:

- Nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem rozwiązań proponowanych przez rząd - powiedział Bronisław Komorowski.

Ustawa o zmianach w OFE w rękach Bronisława Komorowskiego
(Piotr Tracz/REPORTER)

Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym wpłynęła do Kancelarii Prezydenta - informuje biuro prasowe kancelarii. Prezydent Bronisław Komorowski do 2 stycznia ma czas na podjęcie decyzji - podpisanie, zawetowanie lub skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Zmianami w ustawie o OFE zajmował się Senat, który przyjął nowelę bez poprawek.

Bronisław Komorowski odnosząc się w środę do zmian w systemie emerytalnym przypomniał, że pieniądze z OFE są wpisane w przyszłoroczny budżet, więc każde działanie w tym obszarze, także jego, _ musi być oceniane z punktu widzenia skutków dla budżetu, dla państwa, dla każdego obywatela _.

_ - To nie oznacza, że jestem bezkrytycznym zwolennikiem rozwiązań proponowanych przez rząd. Mówiłem już o tym, oceniam to (zmiany w OFE) jako działanie prawdopodobnie konieczne, ale na pewno nie optymalne - z punktu widzenia budowy nowoczesnego systemu emerytalnego w Polsce, oceniam to jako krok wstecz, z punktu widzenia istniejących rozwiązań _ - podkreślił prezydent.

Zapowiedział też, że będzie się zwracał do rządu oraz sił politycznych, także opozycyjnych o _ proponowanie bardziej nowoczesnych form w ramach systemu emerytalnego i do podjęcia prac nad zmianą _. _ Zmiana musi oznaczać, że nie tylko coś się ogranicza, likwiduje, ale coś się proponuje w zamian _ - wyjaśnił Komorowski.

* Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/209/190417.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/reforma;ofe;jest;zla;ale;prezydent;i;tak;ja;podpisze,36,0,1441060.html) Reforma OFE jest zła. Ale prezydent i tak ją podpisze * Łukasz Pałka pisze o tym, jak interes polityczny znalazł się wyżej niż interes emerytów. Premier spokojny o decyzję prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski na pewno nie będzie blokował ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym - stwierdził kilka dni temu premier Donald Tusk. Jego zdaniem nie ma żadnych powodów, by prezydent miał wątpliwości konstytucyjne wobec tej regulacji.Szef rządu powiedział, że systematycznie spotyka się z prezydentem i nie planuje odrębnego spotkania w sprawie OFE. - _ Dziesiątki godzin przegadaliśmy z prezydentem na temat OFE. Prezydent na pewno nie będzie blokował tej ustawy. Natomiast jeśli pojawi się jakaś wątpliwość u prezydenta, to na pewno skorzysta ze swoich uprawnień - _ podkreślił premier.

Jak mówił, będzie przekonywał prezydenta do tego, że nie powinien mieć żadnych wątpliwości konstytucyjnych w sprawie ustawy._ - Nie ma żadnych powodów, aby odczuwać niepokój, na przykład konstytucyjny. Ale oczywiście prezydent jest tu w pełni autonomiczny i podejmie decyzję zgodnie z własnym rozeznaniem - _ dodał.

Ustawa przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Kluby Solidarnej Polski i Twojego Ruchu zapowiedziały zaskarżenie zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)