Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa do kosza? Będzie decyzja

0
Podziel się:

Najpoważniejsze zarzuty dotyczą obowiązku organizowania przez gminy przetargów śmieciowych oraz nakładaniu opłat.

Ustawa śmieciowa do kosza? Będzie decyzja
(Reporter)
bEEEjUZh

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś ustawą śmieciową. Rozpozna połączone wnioski Rady Miasta Świdnika, grupy posłów SLD i grupy posłów PiS.

Najpoważniejsze zarzuty dotyczą dwóch kwestii - obowiązku organizowania przez gminy przetargów śmieciowych oraz niezgodności przepisów z art. 217 konstytucji, według którego podatki i inne daniny publiczne powinny być nakładane, a stawki podatkowe określane w ustawie.

Zdaniem posłów obu ugrupowań gminy nie powinny mieć pełnej dowolności w zakresie ustalania opłaty śmieciowej. W ich przekonaniu ustawa powinna określać widełki, w ramach których rady poszczególnych gmin mogłyby ustalać wysokość opłaty, tak jak dzieje się to z podatkami lokalnymi, np. podatkiem od nieruchomości.

bEEEjUZj

Według skarżących gminy nie powinny być natomiast zmuszone do organizowania przetargów śmieciowych, jeśli odbiór i zagospodarowanie odpadów miałyby zlecić - w ramach zadań własnych - spółkom komunalnym.

Ich zdaniem obecne przepisy naruszają konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego i Europejską Kartę Samorządu Lokalnego.

We wniosku do TK posłowie PiS podważyli też tryb uchwalania nowelizacji ustawy - twierdzą, że nowelizacja nie była konsultowana z _ odpowiednimi, szeroko reprezentowanymi grupami społecznymi _.

Ustawy będą bronić w Trybunale przedstawiciele Sejmu i prokuratora generalnego. Ich zdaniem również dwa spośród zakwestionowanych przepisów są niezgodne z konstytucją. Chodzi o przepisy nakładające na właścicieli nieruchomości obowiązek uiszczania opłaty za śmieci oraz składania deklaracji o wysokości tej opłaty.

bEEEjUZp
Czytaj więcej w Money.pl
Mieszkańcy zapłacą mniej za odbiór śmieci Na zmianach najbardziej skorzystają segregujący śmieci mieszkańcy budynków wielorodzinnych
Ustawa śmieciowa nie wszędzie funkcjonuje - _ 17 gmin bojkotuje przepisy, natomiast liczba samorządów, gdzie jeszcze trwają przetargi cały czas się zmniejsza _ - mówi wiceminister środowiska.
bEEEjUZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)