Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawy podatkowe do zmiany. Podatnicy mają się z czego cieszyć

0
Podziel się:

Sejm uchwalił zmiany kilku ustaw podatkowych.

Ustawy podatkowe do zmiany. Podatnicy mają się z czego cieszyć
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm uchwalił zmiany kilku ustaw podatkowych, wprowadzając do nich między innymi korzystne dla podatników przepisy dotyczące przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W głosowaniu w sprawie zmian w Ordynacji podatkowej, Kodeksie karno-skarbowym i Prawie celnym wzięło udział 444 posłów; za nowelizacją opowiedziało się 442 posłów, dwóch było przeciw.

Podczas prac nad nowelizacją posłowie wszystkich klubów zgodnie podkreślali, że zmiany są korzystne dla podatników, a przy tym nie ograniczą ściągania podatków.

Obecnie Ordynacja podatkowa przewiduje, że zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że jeżeli podatnik ma do zapłacenia PIT za 2012 rok do końca kwietnia 2013 roku, to musi się liczyć z kontrolą skarbową do końca 2018 roku.

Jest jednak przepis, który mówi, że termin przedawnienia zawiesza się w wyniku wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Podatnik może o tym jednak nie wiedzieć, bowiem o wszczęciu postępowania w sprawie nie informuje się. Podatnik jest powiadamiany dopiero wówczas, gdy postępowanie jest prowadzone przeciw niemu.

Możliwe są więc sytuacje, kiedy po upływie pięciu lat podatnik jest przekonany, że jego zobowiązania przedawniły się i pozbywa się dokumentów podatkowych, tymczasem w międzyczasie termin ten uległ zawieszaniu.

Przygotowane przez Senat zmiany są efektem ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowany przez TK przepis przewiduje, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem wszczęcia postępowania karnego, postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Oznacza to, że jeżeli wszczęto postępowanie, bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu.

Nowelizacja przewiduje, że podatnicy będą informowani o zawieszeniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w ich sprawie. W efekcie wszczęcie postępowania karnego wobec podatnika, który nie zapłacił należności, będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego tylko wtedy, jeżeli podatnik zostanie poinformowany o zawieszeniu przed upływem tego terminu.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskus szybciej odzyska należności. Od kogo? Sejmowa komisja finansów zaproponowała dzisiaj 17 poprawek do nowelizacji ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.
Komorowski chce nowej ordynacji podatkowej Prezydent powiedział, że istotnym źródłem sukcesu gospodarczego Polski były i są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Zawieszenie progu ostrożnościowego niemal przesądzone W przeciwnym razie _ wymagałoby to cięć na około 25 miliardów złotych lub podwyższenia podatków o taką kwotę _ - ostrzega Rostowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)