Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki chce uszczelnić podatki na 50 mld zł. Eksperci: "to realne, ale za 10 lat"

118
Podziel się

- Nie zamierzamy podnosić podatków, będziemy uszczelniać system, dzięki temu znajdzie się w gospodarce 40-50 mld zł - powiedział w poniedziałek minister Mateusz Morawiecki.

Morawiecki chce uszczelnić podatki na 50 mld zł. Eksperci: "to realne, ale za 10 lat"
(PAP/Jacek Turczyk)
bCYzzRIR

Problem w tym, że nie zdradził, w jakim horyzoncie czasowym. A zdaniem przepytanych przez WP money ekonomistów, taka kwota jest jak najbardziej do uzbierania. Tyle że potrzeba na to przynajmniej dekady.

Wicepremier był w poniedziałek gościem konferencji "Ryzyka i Trendy 2017", organizowanej przez ośrodek Polityka Insight. W swoim przemówieniu przekonywał, że rząd PiS nie zamierza podnosić podatków, a wydatki na cele społeczne będą pochodziły w dużej mierze z uszczelniania istniejącego systemu.

Padła nawet z ust ministra Morawieckiego konkretna kwota. Jego zdaniem, w ten sposób fiskus jest w stanie pozyskać między 40 a 50 mld zł. Nie uściślił jednak, o jakim okresie mowa. Zdaniem ekspertów - na pewno nie o jednym roku.

bCYzzRIT

- Jeśli spojrzeć choćby przez pryzmat Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, to można zauważyć, że premier Morawiecki patrzy w dość długiej perspektywie czasowej - podkreśla w WP money dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

3-4 mld zł rocznie byłyby zadowalające

Jednak według jej szacunków, co roku do wspólnej kasy może wpływać raptem kilka miliardów złotych. - Jeżeli z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego wpływać będzie dodatkowe 3-4 mld zł, to należy się z tego cieszyć - mówi ekonomistka, opierając się na najnowszych dostępnych danych z ubiegłego roku.

Rachunek jest więc prosty. Żeby uzbierać 40 mld potrzeba do tego przynajmniej 10 lat. - Szkoda, że nie mamy benchmarku, do którego by można się odnieść, choćby w postaci innego kraju. Wtedy łatwiej byłoby to wszystko oszacować.

Podobnego zdania jest prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. - Sami rządzący przyznali w uzasadnieniu ustawy budżetowej, że pozyskają w 2017 roku 3,4 mld zł z tytułu uszczelnienia VAT - przypomina ekonomista. - Ja będę nawet bardziej optymistyczny, niech to będzie 5 mld zł rocznie. To żeby osiągnąć 40, potrzebujemy przynajmniej 8 lat.

bCYzzRIZ

Tymczasem w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2016-2019 rząd zakłada, że efekty uszczelnienia w 2019 roku mogą być widoczne w znacznie większym stopniu. W dokumencie czytamy bowiem, że maksymalne korzyści z tego tytułu wyniosą 33,4 mld zł.

- To nierealne - uważa prof. Noga. - Nawet jeśli założymy 7 mld zł rocznie, to na koniec 2019 roku mamy 21 mld. Ale to już jest szczyt szczytów.

Pomysł jest dobry

Ekonomiści jednak pozytywnie oceniają samą ideę uszczelnienia systemu podatkowego. Dr Starczewska-Krzysztoszek podkreśla, że leży to również w interesie uczciwych firm, którym zależy na ograniczeniu szarej strefy. - Pamiętajmy jednak, że najprościej jest zawsze w pierwszym roku. Wtedy efekty są największe - zauważa ekonomistka. - Z każdym kolejnym rokiem oszczędność dla państwa będzie coraz mniejsza, a rządzący będą musieli wyszukiwać coraz mniej oczywiste sposoby wyłudzania podatków. To, co leżało na drodze, zostało już zebrane.

Ekonomistka zwraca jednak uwagę, by pieniądze zebrane w ten sposób były wydawane na inwestycje, a nie na konsumpcję. Szczególnie, że we wtorkowym odczycie PKB jasno widać, że to właśnie część inwestycyjna najbardziej zawiodła w 2016 roku.

bCYzzRJa

Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan przypomina również, że całkowita luka w VAT wynosi rocznie według szacunków firmy doradczej PwC niespełna 40 mld zł. A załatanie jej w całości jest niemożliwe. - Zatykając jedną nieszczelność, zawsze znajdzie się następna i kreatywni ludzie znajdą sposób na obejście przepisów - twierdzi dr Starczewska-Krzysztoszek.

"Mafie vatowskie nie mogą hulać po Polsce jak wiatr po dzikim polu"

- Myślę, że będę miał dobrą wiadomość. My zasadniczo nie patrzymy na podnoszenie podatków jako to źródło, gdzie ma się znaleźć 40 czy 50 mld - mówił wicepremier podczas poniedziałkowej konferencji organizowanej przez ośrodek Polityka Insight.

Wskazał, że to właśnie uszczelnienie systemu podatkowego będzie źródłem dochodu państwa. - Mafie vatowskie nie mogą hulać po Polsce jak wiatr po dzikim polu - podkreślił Morawiecki.

Jak wskazał, uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na m.in. program 500+ czy Mieszkanie+. - Będziemy starali się wielki transfer społeczny, 40 mld zł w tym roku i 50 mld zł w przyszłym, sfinansować w ogromnej części nie poprzez podniesienie podatków (...), tylko poprzez uszczelnienie systemu podatkowego - mówił.

bCYzzRJb

Powiedział również, że w dotychczasowym systemie podatkowym nie było błędu, ale cały system był błędny, bowiem z roku na rok spadały wpływy z podatków.

Morawiecki mówił, jak rozwijać polską gospodarkę w czasach niepewności. Jego zdaniem tym mniejsza będzie niepewność, im mniejsze będą nierówności społeczne.

- Tym mniejsza będzie niepewność, im mniejsze będą nierówności społeczne (...) Nierówności w ramach poszczególnych krajów są niezwykle ważne dla utrzymania spójności stabilności gospodarczej, wysokiej jakości życia gospodarczego i prosperity całego społeczeństwa - tłumaczył.

Wskazał na trzy mechanizmy konieczne, aby poruszać się w świecie niepewności. Po pierwsze jest potrzebny "master plan" wytyczający branże przyszłości jak przemysł stoczniowy, czy motoryzacyjny i przewidujący rozwój zjawisk zachodzących w gospodarce np. elektromobilność, nacisk na edukację. Morawiecki zaznaczył przy tym, że nie wierzy w sztywny podział, którym karmiono nas przez wiele lat: centralne planowanie albo państwo jako nocny stróż. Jego zdaniem możliwa jest ingerencja państwa, która nie musi być od razu centralnym sterowaniem.

bCYzzRJu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(118)
komornik
4 lata temu
To z tego wynika ze kazdy przedsiebiorca jest potecjalnym oszustem ,tak zaklada Morawiecki ,To chory nieudolny rzad i chorzy nieudolni ministrowie , Chca 50 miliardow ,to skoro wiedza ze wszyscy sa oszustami i na ile Panstwo zostaje ograbione to juz w jednym roku idzie wszystkich ukarac skoro sa tego pewni to maja dowody ,A jesli nie maja zadnych dowodow to niech zaczna robic inwestycje a nie zdzierac pieniadze z podatnikow bo wkoncu znizcza wszystko co mamy a przedewszystkim przedsiebiorstwa . Jezeli beda robic takie nagonki w dzien i w nocy jak robilo to BGestapo to firmy sie polikwiduja i wcale nie bedzie dochodu a Morawiecki tylko krzyczy a gospodarki nie dzwiga jedynie ja doluje glupimi ustawami Wszystko stoi budownictwo przemysl itp itd ,Inwestycje zamrozone bo niema pieniedzy a samo okradanie spoleczenstwa nie przyspozy nam wzrostu dochodu Narodowego
POLAK
4 lata temu
Kłaniają się podstawy ekonomii, czyli coś, co wykładają na 1szym roku studiów ekonomicznych... Wpływy z podatków są uzależnione od wysokości podatków. Policyjna próba zmiany tego stanu na niewiele się zda.... Wpływy z podatków to krzywa, która na początku rośnie, aż osiągnie max, a następnie gwałtownie spada w dół. Dlaczego? Ponieważ gdy podatki są niskie, nie opłaca się "kombinować" + dochodzi patriotyzm. Im podatki stają się większe, tym wpływy wzrastają, ale po przekroczeniu punktu krytycznego, gdy obciążenia są już zbyt duże (podatnik albo nie jest w staniu już płacić podatków, albo "kombinuje" żeby ich nie płacić) - wpływy spadają i to w sposób gwałtowny. W Polsce ten próg został już dawno przekroczony, dlatego ani działania policyjne, ani dalsze podnoszenie podatków jest bezsensowne, ponieważ przyniosą dokładnie odwrotne efekty od zamierzonych... Jak już pisałem wcześniej - podstawy ekonomii...
krak
4 lata temu
no to mamy odpowiedz z skąd akurat dzisiaj mamy takie wściekłe ataki na Wałęsę !!! trzeba jakoś przykryć komunikat o Państwie w ruinie
bCYzzRJv
mark
4 lata temu
Gdyby patologia przepijająca 500+ kupowała alkohol i papierosy z akcyzą a nie lewe na bazarze lub melinie to do budżetu państwa wpłynęłoby kolejne 5 mld (całe 500+ to ok. 17 mld)
POLAK
4 lata temu
Nowe hasła w encyklopedii powszechnej i wikipedii: MISIEWICZYZM - piastowanie wysokich stanowisk państwowych, pomimo ewidentnego braku kwalifikacji, za to charakteryzując się głupotą, prymitywizmem i arogancją; wydawanie państwowych pieniędzy na cele prywatne, w tym na hulanki i suto zakrapiane imprezy. MORAWIECKIZM - bajanie, bajkopisarstwo; choroba psychiczna charakteryzująca się brakiem realizmu i tworzeniem wizji, które nigdy nie będą miały pokrycia w rzeczywistości; wysoce niebezpieczna dla współobywateli ZIOBRYZM - stanowienie prawa i nadzorowanie niezawisłości sądownictwa, gdy samemu prawo się złamało
Najnowsze komentarze (118)
Vatnależny
3 lata temu
Po co nam samoloty, śmigłowce, transporter aby się obronić wystarczy nie kraść
jur73
3 lata temu
[QUOTE] Morawiecki chce uszczelnić podatki na 50 mld zł [/QUOTE] Co tam opinie ekspertów , najważniejsze , że PM zna co najmniej 3 języki obce i dobrze się czuje w garniturze . W końcu języki obce i garnitury to dla prawdziwych Polaków z PIS elementy nie takie zwyczajne , a może i niepatriotyczne .
Grzesiek
4 lata temu
Min. Morawiecki lekko się pomylił, że znajdzie się w gospodarce 40 czy 50 milionów. W gospodarce one przecież już są, tylko w budżecie ich nie ma.
Texas
4 lata temu
Niech slajd przygotuje w PowerPoicie:))))))))
mark7
4 lata temu
Ci , pożal się Boże eksperci mówią ,że podatki mona uszczelnić dopiero za 10 lat , to nie róbmy tego wcale ? taka była logika PO i Tuska
anna
4 lata temu
Należy zabrać się za zwrot alimentów to są duże sumy.Nie ważne czy to minister,bankowiec czy robotnik ma dzieci trzeba utrzymywać je.
on antypis
4 lata temu
ten pan to bajkopisarz ekonomiczny on sam nie wie cocchce a pani niby premier żeby cos powiedzieć ze ona rzadzi to niby ma zastrzenia do jego planow tak jak by miała cos do powiedzenia zenada.
Paweł
4 lata temu
... a za 10 lat to Polski może nie być
bCYzzRJn
wert
4 lata temu
Up kreatywni ludzie znajdą sposób na obejście przepisów - twierdzi dr Starczewska-Krzysztoszek. KREATYWNI? Przecież to czyste złodziejstwo, a nie kreatywność. Niech sobie pani azymut w głowie właściwie ustawi, a potem udziela porad publicznie
wski
4 lata temu
On się zna na tym co robi jak świnia na wentylatorze.
r
4 lata temu
Zadziwiająca jest logika myślenia ekonomistów... dziurę szacujemy na jakieś 40-50mld i dojście do tej kwoty 10 lat(4-5mld rocznie). Błędne rozumowanie zakładające liniowy progres. Dosyć oczywistym jest że rząd zacznie/powinien zacząć od tego miejsca gdzie ma największe wycieki, w związku z tym w pierwszych latach uzysk będzie najwięszy, potem kwoty będą mniejsze bo kolejne regulacje będą dawały caraz mniejsze zyski. W pewnym momencie koszt wprowadzenia regulacji przewyższy potencjalny zysk więc nigdy do 50mld nie dojdziemy. Scenariusz nr2. dla mnie wręcz nieprawdopodobny to że faktycznie "dziura Vat" składa się z wielu "równych" wycieków co by oznaczało że faktycznie zatykanie dziury będzie procesem liniowym. Ale nawet w tym przypadku logika nakazuje: skoro mam 40mld do wzięcia to po co czekać 10lat i rozkładać problem w czasie? Nie lepiej wydać nawet 1mld na profesjonalnych doradców i urzędników by wykonali pracę w rok? Rozumiem, że zjawiska społeczne wymagają "dojrzewania", ale że regulacje muszą dojrzewać? Niepojęte
Ruffian
4 lata temu
Czyli tłumacząc z pisowskiego na nasze - zabierzemy wam jeszcze więcej i rozdamy menelom.
tad
4 lata temu
brawo Mateusz
observatore
4 lata temu
Pisrząd nie zamierza podnosić podatków?! Ależ przecież to robi, np. przez skasowanie ulgi dla podatników w podatku CIT! O innych opłatach nie wspominając! Do tego stale dokłada nowe podatki, opłaty, i inaczej nazywane daniny na rzecz państwa, typu tzw. podatek bankowy, handlowy i wiele innych! Oj, nieładnie tak kłamać w żywe oczy, panie historyku! Takie łgarstwa w ustach takiego bogobojnego bankstera, jak to w PiS nazywają pieszczotliwie bankierów, a fe!
...
Następna strona