Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne uszczelnienie VAT z podpisem prezydenta. Split payment ma przynieść dodatkowe 82 mld zł w dekadę

79
Podziel się:

Mechanizm ma przeciwdziałać nadużyciom i oszustwom podatkowym.

O walce z wyłudzeniami VAT Morawiecki mówi od dawna. Dziś prezydent dał mu kolejne narzędzie do walki z patologią.
O walce z wyłudzeniami VAT Morawiecki mówi od dawna. Dziś prezydent dał mu kolejne narzędzie do walki z patologią. (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)
bEKwJJkl

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzającej mechanizm podzielnej płatności została w piątek podpisana przez prezydenta. W przyszłym roku ma to dać budżetowi 2 mld zł, a po dwóch kolejnych latach - 9 mld zł rocznie.

Dzięki ustawie, którą jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda właśnie podpisał, w podatku VAT wprowadzony zostanie mechanizm tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Zakłada on, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego podatnik, czyli w tym wypadku firma, ma ograniczony dostęp.

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, płatność netto za kupiony towar lub opłaconą usługę jest przekazywana na zwykły rachunek rozliczeniowy dostawcy, ale już kwota podatku VAT płacona ma być na jego specjalny rachunek bankowy - rachunek VAT.

bEKwJJkn

O walce z wyłudzeniami VAT resort Mateusza Morawieckiego mówi od dawna. W lutym Morawiecki zabrał głos w sprawie split payment. Mechanizm ma na celu "przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom podatkowym, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT" - napisano w uzasadnieniu projektu. Nowe rozwiązanie ma też zapewnić "większą pewność prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowanie równych zasad konkurencji".

Jak wynika ze zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, co roku do budżetu państwa mają wpływać dodatkowe miliardy złotych. W sumie do 2028 roku ma to być - według szacunków resortu - 82 mld zł. Od 2023 roku ma to być równe 9 mld zł rocznie więcej. Z kolei przez najbliższe pięć lat nowy system ma się rozkręcać.

Mechanizm ten będzie dobrowolny. System zachęt ma skłonić jednak przedsiębiorców do jego wykorzystani. Będzie on korzystny zwłaszcza w tych przypadkach, w których przedsiębiorca może mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta. Podstawowym powodem wykorzystania mechanizmu będzie więc nieufność względem drugiej firmy.

bEKwJJkO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(79)
M604
4 lata temu
Najfajniejsze jest to, że jak dojdzie do kryzysu ... a dojdzie ... rząd najzwyklej w świecie ukradnie te pieniądze przedsiębiorcom przy pomocy jakiejś ustawy typu "przeksięgowanie OFE" co klepnie TK i będzie sprawiedliwie jak sto piorunów.
czelny
4 lata temu
W ramach wolności dla biznesu robi się wszystko,żeby utrudnić życie.Każdy przedsiębiorca to oszust ,który nie chce oddać pieniędzy na kilkudziesięciotysięczne nagrody dla ministrów,13 dla budżetówki o których ludzie pracujący w przemyśle i usługach zapomnieli.Ględzenie o ułatwieniach-słowotok.Kolejne składki na fundusze.
Jan s.
4 lata temu
Niech uszczelniaja ALE zgodnie z prawem a nie linią polityczną pisu
bEKwJJkP
Bgjhujkiukik
4 lata temu
Nie mówi się tylko o tym ile firm będzie musiała się zlikwidować z powodu braku płynności finansowej. Rozumiem też ,że te miliardy to są pieniądze podatnika na tych specjalnych kontach, które oczywiście ministerstwo traktuje jak swoje choć niby są podatnika. To taki czysto złodziejski zabieg.
edw
4 lata temu
Z dniem 31.12.2017 zamykam DG. Nie będę więcej płacił na pisowskie rozdawnictwo.
...
Następna strona