Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Użytkowanie wieczyste. Nie każdy skorzysta z bonifikaty. Gminy muszą się pospieszyć

Użytkowanie wieczyste. Nie każdy skorzysta z bonifikaty. Gminy muszą się pospieszyć

Opłata przekształceniowa będzie stała, jeśli nie liczyć możliwej co trzy lata waloryzacji.
Opłata przekształceniowa będzie stała, jeśli nie liczyć możliwej co trzy lata waloryzacji.

Bonifikata za szybką spłatę opłat rocznych z góry dotyczy tych, którzy mieszkają na gruntach Skarbu Państwa. Większość jednak mieszka na gruntach gminnych i to gminy muszą podjąć uchwały, by ludzie mogli z bonifikat skorzystać.

Jak pisaliśmy w money.pl, tydzień temu, 5 października, weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności. Jej skutki 2,5 mln Polaków odczuje z początkiem 2019 r.

Zaświadczenia o nabyciu własności większość z nich otrzyma przed 29 marca, bo - jak usłyszała "Gazeta Wyborcza" w resorcie inwestycji, to "graniczny termin opłat za użytkowanie".

Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie


 

Właściciele mieszkań przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową, która podana zostanie na zaświadczeniu - co roku będzie taka sama i będzie wynosić tyle, co ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste, tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Zobacz, jak obliczyć wartość opłaty i bonifikaty

Ale jest też możliwość uzyskania bonifikaty, jeśli zapłaci się jednorazowo, z góry. Jak zaznacza gazeta, przewidziana jest jednak dla osób mieszkających na gruntach Skarbu Państwa, a to 1/5 spośród 2,5 mln korzystających z użytkowania wieczystego.

Domy większości - 80 proc. - są na gruntach gminnych. Takie osoby będą mieć prawo do bonifikaty, jeśli samorządy wprowadzą stosowne uchwały. A takich na razie żaden samorząd nie podjął.

Jak zauważa gazeta, urzędnicy będą musieli rozpatrywać ewentualne odwołania od kwot opłaty przekształceniowej, a tych może być sporo. Tu może być problem, bo sprawy w SKO ciągną się miesiącami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ale
2018-10-14 17:09
Dlaczego tyle samo ja oczekuje że będzie mniej mają mnie zjeść te opłaty
Halinka
2018-10-13 12:41
Uważam że ten kawałek gruntu w bloku pod moim mieszkaniem które otrzymałam 1981 dawno zapłaciłam płacąc użytkowanie wieczyste obecnie 258 zł to spora kwotana dzis i.mam jeszcze przez 20 lat płacić mam już 65 lat i nie wiem czy będę żyła te 20 lat jeszcze bo jestem osobą chora dla mnie to szukanie pieniędzy i wyciąganie od ludzi starszych których emerytury na leki nie wystarczają i opłaty teraz obecnie po co mi ten grunt teraz już opłaty są ogromne wstyd i zdzierstwo to powinno być automatem przekształcone przez zasiedzenie bez zadnych opat bo placac do tej pory splacilam ten grunt 50 m 2 taka to sprawiedliwosc
polak
2018-10-12 23:02
droga Katarzyno Izdebska-Białka, z tego artykułu dowiedziałem się że użytkowanie wieczyste to relikt PRL-u, co w takim razie z użytkowaniem wieczystym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czyżby tam też był ten wstrętny ustrój który Pani określa w Polsce PRL.
Pisząc o czymkolwiek należałoby coś niecoś wiedzieć... zatem do wiedzy droga Katarzyno.
Pokaż wszystkie komentarze (50)