Notowania

nieruchomości
12.10.2018 06:19

Użytkowanie wieczyste. Nie każdy skorzysta z bonifikaty. Gminy muszą się pospieszyć

Bonifikata za szybką spłatę opłat rocznych z góry dotyczy tych, którzy mieszkają na gruntach Skarbu Państwa. Większość jednak mieszka na gruntach gminnych i to gminy muszą podjąć uchwały, by ludzie mogli z bonifikat skorzystać.

Podziel się
Dodaj komentarz
Opłata przekształceniowa będzie stała, jeśli nie liczyć możliwej co trzy lata waloryzacji.

Jak pisaliśmy w money.pl, tydzień temu, 5 października, weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności. Jej skutki 2,5 mln Polaków odczuje z początkiem 2019 r.

Zaświadczenia o nabyciu własności większość z nich otrzyma przed 29 marca, bo - jak usłyszała "Gazeta Wyborcza" w resorcie inwestycji, to "graniczny termin opłat za użytkowanie".

Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

Właściciele mieszkań przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową, która podana zostanie na zaświadczeniu - co roku będzie taka sama i będzie wynosić tyle, co ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste, tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Ale jest też możliwość uzyskania bonifikaty, jeśli zapłaci się jednorazowo, z góry. Jak zaznacza gazeta, przewidziana jest jednak dla osób mieszkających na gruntach Skarbu Państwa, a to 1/5 spośród 2,5 mln korzystających z użytkowania wieczystego.

Domy większości - 80 proc. - są na gruntach gminnych. Takie osoby będą mieć prawo do bonifikaty, jeśli samorządy wprowadzą stosowne uchwały. A takich na razie żaden samorząd nie podjął.

Jak zauważa gazeta, urzędnicy będą musieli rozpatrywać ewentualne odwołania od kwot opłaty przekształceniowej, a tych może być sporo. Tu może być problem, bo sprawy w SKO ciągną się miesiącami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, opłata przekształceniowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

318urodzilem sie na tej ziemi , na tej ziemi pracuje , place podatki a w razie koniecznosci oddam zycie za te ziemie . dlaczego place za cos na czym … Czytaj całość

12-10-2018

stopczyli przymusowy wykup uzytkowania wieczystego + zwiekszeniee podatku od nieruchomosci (za grunt ktorego wlascicielem stajemy sie z przymusu). … Czytaj całość

12-10-2018

PisożytNajgorsze w tym ból szewickim pisowskim bagnie jest to,że grzebią ciągle w przepisach i nic nie wiadomo,co będzie ,jak to będzie w praktyce!Dotyczy to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (50)