Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bogdan borusewicz
11.10.2012 08:09

Vaclav Klaus w Polsce. Pożegnalna wizyta

Czeski prezydent w Polsce odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Czech Vaclav Klaus przyjeżdża z dwudniową oficjalną wizytą do Polski. To pożegnalna wizyta gościa z Czech, w styczniu przyszłego roku odbędą się bowiem w tym kraju pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie.

Klaus kończy drugą i zarazem ostatnią swoją kadencję. W Polsce spotka się z przedstawicielami władz. Odbierze także doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odwiedzi Warszawę i Kraków.

Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział, że w ostatnim czasie Republika Czeska stała się jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w Europie Środkowej, jednocześnie bardzo bliskim sojusznikiem w Unii Europejskiej i NATO.

- _ Na liście czeskich partnerów gospodarczych Polska jest na miejscu trzecim, a Czechy dla Polski są szóstym partnerem gospodarczym. Odnotowujemy bardzo wysoką dynamikę rozwoju tych relacji handlowych. Znaczące są także inwestycje polskie w Czechach, a co za tym idzie, Czechy są dla nas ważnym partnerem. To znacząc, że od Polski prezydent Klaus zaczyna turę pożegnalnych wizyt _ - uważa Jaromir Sokołowski.

Wizyta Vaclava Klausa w Polsce rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Później prezydenci Polski i Czech będą rozmawiać między innymi o współpracy politycznej i gospodarczej. Poruszą kwestie rozbudowy infrastruktury i to zarówno transportowej jak i energetycznej, a także kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym w regionie.

Vaclav Klaus spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. Złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem czeska para prezydencka zostanie podjęta uroczystym obiadem. W piątek prezydenci Polski i Czech wezmą udział w inauguracji polsko-czeskiego forum gospodarczego. Później Vaclav Klaus poleci do Krakowa. Tam zaplanowano zwiedzanie Królewskiej Katedry na Wawelu. Prezydent złoży kwiaty na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. W Krakowie Vaclav Klaus spotka się także z mniejszością czeską.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna decyzja w sprawie czeskiego alkoholu Po decyzji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, można już sprowadzać alkohol zza południowej granicy.
Strzelał do prezydenta i wyszedł na wolność Atak na prezydenta Vaclava Klausa wywołał też wielką dyskusję o błędach prezydenckiej ochrony.
Ujawnią listę firm z afery solnej? Oni tak chcą Bendl zamierza w tej sprawie skontaktować się z szefem resortu rolnictwa w Warszawie. Zapewnił też, że całkowity zakaz importu polskiej żywności nie ma sensu.
Tagi: bogdan borusewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz