Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys strefy euro
05.11.2012 14:28

Van Rompuy przestrzega przed protekcjonizmem

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ostrzegł kraje azjatyckie przed stosowaniem praktyk protekcjonistycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ostrzegł kraje azjatyckie przed stosowaniem praktyk protekcjonistycznych. Zaznaczył, że wymiana handlowa pozostaje jednym z najważniejszych elementów globalnego wzrostu.

Przemawiając na forum szczytu Azja-Europa (ASEM), który rozpoczął się w poniedziałek w stolicy Laosu, Wientianie, Van Rompuy oświadczył, że w dwustronnym handlu nadal tkwi _ ogromny potencjał _.

_ - Jednak promocja handlu to nie tylko wspieranie popytu wewnętrznego, to także unikanie protekcjonizmu _ - podkreślił szef Rady Europejskiej. Wyraził przekonanie, że _ nasi azjatyccy partnerzy pozostaną wierni gospodarce otwartej i ogólnie przyjętym globalnym zasadom handlowym _.

W swoim przemówieniu Van Rompuy nie wymienił konkretnie żadnego kraju. Szef Rady Europejskiej przekonywał również azjatyckich partnerów, że współpraca z UE _ w długiej perspektywie będzie przynosiła korzyści _, choć - jak przyznał - obecnie nikt nie przeczy, że _ perspektywy wzrostu w Europie w najbliższej przyszłości nie są świetlane _.

Dwudniowy szczyt ASEM jest w znacznej mierze okazją dla europejskich polityków, aby przekonać azjatyckich partnerów, że Europa jest zdolna przezwyciężyć kryzys zadłużenia. Silna unijna delegacja - poza szefem Rady Europejskiej obecny jest również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso - chce zademonstrować zdecydowanie i jedność w trudnym okresie.

ASEM został zapoczątkowany w Bangkoku w 1996 r. Liczy obecnie 51 członków. Polska uczestniczy w spotkaniach państw Azja-Europa od 2004 r. Na tegorocznym szczycie ASEM obecnych jest 21 premierów, w tym Donald Tusk, i 14 głów państw.

Czytaj więcej w Money.pl
Angela Merkel zaskoczy na szczycie Unii. Jak? Wiadomo już, że kanclerz nie podobają się wszystkie pomysły reformy Unii przedstawione przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.
Oni nie mają wątpliwości, Tusk przegrał w Brukseli Nawet według koalicyjnego PSL, unijny szczyt nie przyniósł on nic poza słowami. - _ To nie koniec kryzysu _ - ostrzegają eksperci.
Osiągnięcia Polski przekroczyły oczekiwania Jacek Saryusz-Wolski podkreśla, że trwająca dyskusja w Unii Europejskiej przesądzi o jej kształcie, dlatego nie można sobie pozwolić na zostanie z tyłu.
Tagi: kryzys strefy euro, herman van rompuy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz