Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
16.05.2017 10:53

Fiskus odpuszcza "słupom"? Zaskakująca instrukcja ws. VAT

Resort finansów nie chce ścigać papierowych spółek wyłudzających VAT, nawet jeśli mają majątek, i nie widzi powodu, aby robiła to prokuratura - pisze "Puls Biznesu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/bleakstar)

Resort finansów nie chce ścigać papierowych spółek wyłudzających VAT, nawet jeśli mają majątek i nie widzi powodu, aby robiła to prokuratura.

Jak pisze "Puls Biznesu" podobno w resorcie doszli do wniosku, że nie warto tracić energii na tzw. słupy, które służą wyłudzaniu VAT, bo pieniędzy od nich budżet i tak nie zobaczy.

Gazeta dotarła do notatki naczelnika jednego z urzędów celno-skarbowych (UCS), która zawiera wytyczne MF. Pismo dotyczy postępowań kontrolnych z art. 108 ustawy o VAT. Ten przepis to jedna z najpopularniejszych podstaw wydania decyzji w wyłudzeniach tego podatku. Wytyczne trafiły do kontrolerów w drugiej połowie kwietnia.

Jak cytuje gazeta, w piśmie naczelnika UCS czytamy: "obecnie w kraju prowadzonych jest ok. 1000 postępowań kontrolnych (...). Postępowania te powinny zostać przeanalizowane pod kątem umorzenia (...), jeśli z materiału dowodowego będzie wynikało, iż "podatnik" prowadził fikcyjną działalność - brak faktycznej strony postępowania". Zalecono też niewszczynanie nowych postępowań, jeżeli z analizy wynika, iż mamy do czynienia ze słupem.

Takie podejście Ministerstwa Finansów dziwi ekspertów podatkowych. Jeden z nich komentuje w gazecie, że liczy, że jest to pomyłka resortu lub przejęzyczenie.

Jeszcze większe zaskoczenie budzi fakt, że kontrolerzy mają się nie fatygować, nawet jeśli mogliby odzyskać należny podatek od słupa. Chociaż tutaj resort zastrzega, że każdy przypadek trzeba traktować osobno. Eksperci w gazecie jednocześnie zauważają, że słupy często nie mają żadnego majątku lub są spółkami, które w momencie wydawania decyzji określającej zobowiązanie podatkowe już nie istnieją. Dlatego decyzja o nieskupianiu się na kontroli na nich wydaje się racjonalna, bo przynosi głównie efekt statystyczny.

Jeden z ekspertów zwraca też uwagę, że zaskakująca jest sugestia resortu, że postępowania kontrolne nie powinny być prowadzone również w stosunku do słupów posiadających majątek, który mógłby podlegać egzekucji. Dodatkowo zaskoczenie budzi fakt, że jak wynika z notatki fiskusa, czasu na słupy nie powinna tracić też prokuratura - czytamy w "Pulsie Biznesu."

Tym bardziej, że resort finansów podejmuje różne działania, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego i ukrócenie procederu wyłudzania podatku VAT.Czytaj więcej: Uszczelnienie VAT ma dać w ciągu dekady 82 mld zł wpływów

Podatkowi eksperci liczą też, że zapowiedziana zmiana podejścia do ścigania oszustów to nie tylko sposób na lepsze wyniki zreformowanej administracji skarbowej. Niektórzy liczą, że efektem stosowania nowej metodyki będzie przede wszystkim skoncentrowanie sił skarbówki na docieraniu do organizatorów karuzel VAT i zwiększenie skuteczności tutaj - czytamy w gazecie.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2017

Grzegorz_TSłup który bierze udział w przestępstwie powinien iść do paki tak samo jak jego "koledzy z pracy".

16-05-2017

JacekA może "jakiś słup" jest z PiS-u ?

16-05-2017

TeodorSzydło w Sejmie mówiła o 50-60 mld VATu rocznie przeciekających przez palce peowcom a odzyskać chce tylko 8 mld rocznie. To reszta rozumiem, że dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)