Notowania

Transakcje w małżeństwie pod okiem fiskusa. Skarbówka upomina się o VAT

Żona musi opłacić VAT, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu

Żona musi opłacić VAT, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża –wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Faktury jednak nie wystawia.

Według skarbówki transakcje między małżonkami-podatnikami VAT nie są klasyczną sprzedażą, nie musi wiązać się z przeniesieniem prawa własności, a jedynie rozporządzania towarem i wówczas też ulegają opodatkowaniu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pytanie zadała kobieta, która ze wspólnych środków małżeńskich kupiła koparko-ładowarkę i odliczyła VAT. Jak relacjonuje "DGP", sprzęt wprowadziła do ewidencji środków trwałych firmy budowlanej, którą prowadziła i rozpoczęła amortyzację.

PiS nie zamierza obniżyć VAT. "Czy można zrobić większe głupstwo?"

Po latach również jej mąż założył firmę, a ona zdecydowała przekazać mu maszynę, aby to on kontynuował amortyzację. Sądziła, że skoro nie było odpłatności i w jej przekonaniu doszło do przesunięcia towaru w ramach małżeństwa, nie ma obowiązku wystawiać faktury i płacić VAT.

Co do faktury, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznała kobiecie rację. Nie miała obowiązku dokumentowania w ten sposób transakcji nieodpłatnych – tłumaczy "DGP". Ale szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: faktury vat, podatki, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2018

Olo samozwanieci co, dalej nie widzisz ciemny ludku gdzie są właściwie zlodzieje którzy okradają nas wszystkich po kolei, głupie prawo nadgorliwi urzędnicy i święte … Czytaj całość

15-08-2018

JarekZnowu złodzieje szukają kolejnego sposobu by nas "Kowalskich" dalej okradać.

15-08-2018

MarcinA gdzie wspólnota majątkowa małżonków? No chyba, że podpisali intercyzę. Złodziejske państwo, ale kto jak nie pracowici ludzie ma lożyć na elektorat … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (105)