Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Transakcje w małżeństwie pod okiem fiskusa. Skarbówka upomina się o VAT

Transakcje w małżeństwie pod okiem fiskusa. Skarbówka upomina się o VAT

szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu Fot. PAP/Radek Pietruszka
szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu
Żona musi opłacić VAT, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża –wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Faktury jednak nie wystawia.

 

Według skarbówki transakcje między małżonkami-podatnikami VAT nie są klasyczną sprzedażą, nie musi wiązać się z przeniesieniem prawa własności, a jedynie rozporządzania towarem i wówczas też ulegają opodatkowaniu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pytanie zadała kobieta, która ze wspólnych środków małżeńskich kupiła koparko-ładowarkę i odliczyła VAT. Jak relacjonuje "DGP", sprzęt wprowadziła do ewidencji środków trwałych firmy budowlanej, którą prowadziła i rozpoczęła amortyzację.

PiS nie zamierza obniżyć VAT. "Czy można zrobić większe głupstwo?"

 

 

Po latach również jej mąż założył firmę, a ona zdecydowała przekazać mu maszynę, aby to on kontynuował amortyzację. Sądziła, że skoro nie było odpłatności i w jej przekonaniu doszło do przesunięcia towaru w ramach małżeństwa, nie ma obowiązku wystawiać faktury i płacić VAT.

Czytaj również: 25 lat VAT. Ministerstwo Finansów świętuje i kasuje miliardy

Co do faktury, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznała kobiecie rację. Nie miała obowiązku dokumentowania w ten sposób transakcji nieodpłatnych – tłumaczy "DGP". Ale szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki, budżet, ministerstwo finansów, vat
Czytaj także
Polecane galerie
andre
2018-08-31 17:09
jak mąż nie zapłaci podatku to wejdą na konto żony bo wspólnota majątkowa, a działalność to nie odrębny podmiot prawny tylko dalej osoba fizyczna która ją prowadzi
a jak żona przekaże coś mężowi z którym ma wspólnotę majątkowa to już ma płacić podatek
stosunek władzy do nas nie zmienił się od czasu zaborów
buba
2018-08-28 20:08
Wg PIS WSZYSTKO BEDZIE OPODATKOWANE i domiar będzie 23%
Dr X
2018-08-20 20:04
to już jest obrzydliwe
Pokaż wszystkie komentarze (101)