Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielomilionowe wyłudzenia VAT-u. ABW zatrzymała dwóch podejrzanych

4
Podziel się:

Funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali kolejne dwie osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi.

Wielomilionowe wyłudzenia VAT-u. ABW zatrzymała dwóch podejrzanych
(CEZARY PECOLD SE/ EAST NEWS)
bEJaMpwB

Chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Informację o zatrzymaniu prokurenta i prezesa dwóch zarejestrowanych na Śląsku podmiotów gospodarczych przekazał we wtorek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Śledztwo, w którym zarzuty usłyszało dotąd 14 osób, dotyczy wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi. Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli na rachunkach bankowych podmiotów gospodarczych biorących udział w 7 mln zł.

bEJaMpwD

Jak przekazał Żaryn, nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym m.in. zarzuty wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zarzutami objęto wyłudzenia podatku VAT opiewające na kwotę ponad 53 mln zł.

"Podejrzani to prokurent i prezes dwóch zarejestrowanych na terenie Śląska podmiotów gospodarczych, z których jeden zajmował się m.in. wewnątrzwspólnotowymi dostawami wyżej wymienionego asortymentu. Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, uczestnicząc w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową" - poinformował Żaryn.

Towar faktycznie opuszczał granicę Polski, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy. Nie odprowadzały one podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych.

Jeden z zatrzymanych został aresztowany, wobec drugiego zastosowano inne, wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia. Maksymalny wymiar kary za to przestępstwo wynosi nawet 25 lat. Więcej czytajtutaj.

bEJaMpwJ

Do tej pory w śledztwie postawiono zarzuty 14 osobom, trzy z nich trafiły do aresztu. Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy - zaznaczył Żaryn.

Wyłudzenia podatku VAT w postaci tzw. transakcji karuzelowych skutkują wielomiliardowymi uszczupleniami budżetu państwa. W 2016 r. aparat skarbowy w woj. śląskim wykrył wyłudzenia VAT-u na łączną kwotę 1,8 mld zł; rzeczywista skala oszustw jest jednak znacznie większa - zaznaczają przedstawiciele skarbówki.

Mechanizm jest za każdym razem podobny, co jakiś czas zmieniają się natomiast artykuły służące wyłudzaniu podatku. W ostatnich latach wyłudzano podatek najczęściej w fikcyjnym handlu paliwami, później na podstawie obrotu prętami czy stali budowlanej. Po ukróceniu jednego sposobu, oszuści wymyślają kolejny.

Bardziej skuteczne wykrywanie podobnych oszustw ma umożliwić zmiana w strukturze administracji skarbowej, która weszła w życie na początku marca. Posiada ona nie tylko specjalne uprawnienia, ale i wyposażenie. Czytaj więcej: Krajowa Administracja Skarbowa. Na wyposażeniu broń, hełmy, tarany, proszek do prania i kąpielówki

bEJaMpxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
henryk
4 lata temu
Od kiedy rządzi PIS ,dzień w dzień czytam i słyszę że zatrzymali aresztowali ,wykryli , wyłudzeń na miliony , miliardy , i co z tego ,ani jednego komunikatu że odzyskano pieniądze , że ktoś dostał wyrok i skasowano jego majątek . Czyli jest to tylko taka propaganda rządowa , która ma poprawić humor obywatelom . To że grozi od tylu do tylu to jeszcze mały pikuś przy naszym systemie prawnym .
ze WSI
5 lata temu
Pewnie byli oficerowie WSI są w to umoczeni.
hORnET
5 lata temu
Za 53 mln to mogę 15 lat posiedzieć. Wikt, opierunek i rozrywki zapewnione. Za dobre sprawowanie można wyjść wcześniej a później do kończ życia żyć jak gość.
bEJaMpxf
Helmut
5 lata temu
No to PO-wcom ziemia sie pali pod nogami, a Donald siedzi wygodnie w brukselce i ich nie ratuje ? Sweinerei ist das !