Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo społeczne
03.04.2007 15:02

VAT na mieszkania nie wzrośnie

Po 1 stycznia 2008 roku nadal będzie obowiązywać preferencyjna 7-proc. stawka VAT na nowe mieszkania i domy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

*Po 1 stycznia 2008 roku nadal będzie obowiązywać preferencyjna 7-proc. stawka VAT na nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i jednorodzinne domy do 220 m kw. kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. *

Wyższą - 22-proc. stawką - opodatkowany będzie dopiero każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity. Preferencyjną stawką nie zostały objęte budowy domów systemem gospodarczym.

Minister finansów Zyta Gilowska uważa, że Polska ma najszerszą definicję budownictwa społecznego spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Rada Ministrów zaakceptowała założenia dotyczące definicji budownictwa społecznego opracowane wspólnie przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Budownictwa.

Według projektu obu resortów definicją budownictwa społecznego objęte będą również noclegownie i domy dla bezdomnych. Ponadto stawka 7 proc. obejmie remonty budynków wielomieszkaniowych i jednorodzinnych. Chodzi m.in. o: naprawy elewacji, dachu, klatki schodowej, instalacji, wymianę okien i drzwi wyjściowych. Z zastrzeżeniem, że wartość materiałów nie stanowi "znacznej wartości kosztorysowej tych remontów". Minister Gilowska powiedziała, że pozwala na to jeden z załączników unijnej dyrektywy

Definicja budownictwa społecznego nie obejmie natomiast budowy: garaży, miejsc parkingowych, obiektów rekreacyjnych (basenów, siłowni) oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie może być też stosowana przy coraz popularniejszej w ostatnich miesiącach budowie domów w systemem gospodarczym. Powód - tacy inwestorzy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

ZOBACZ TAKŻE:
Czy rząd zdąży z tanimi mieszkaniami?Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie Unii Europejskiej.

Minister budownictwa zapowiedział. że po świętach resort zaproponuje rozwiązania, które umożliwią częściowe odzyskanie poniesionych kosztów przez osoby fizyczne, które budują domy systemem gospodarczym.

W ocenie Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa rządowy projekt w największym stopniu służy deweloperom i ich klientom. Równocześnie ostrzegają, że brak rozwiązań dla budownictwa realizowanego w systemie gospodarczym przełoży się na niepowodzenie programu mieszkaniowego rządu. Ich zdaniem jedyną możliwością wsparcia tego typu budownictwa jest przedłużenie obowiązywania ustawy o zwrocie różnicy podatku VAT zawartego w materiałach budowlanych.

Tagi: budownictwo społeczne, vat, podatki, mieszkania, nieruchomości, budowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz