Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski legendarny pistolet wraca. Fabryka Broni "Łucznik" wprowadza na rynek VIS-y

Pistolet VIS wz. 35, uznawany za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępny jest w limitowanej edycji 50 sztuk. Powstał w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fabryka Broni "Łucznik")
Pistolet VIS wz. 35.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35.

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis "100 lat niepodległej". Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850 - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku.

Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu "vis" (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.

Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 tys. sztuk.

Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.

VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.
Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP
z 1939 roku oraz napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.

Tagi: zbrojeniówka, przemysł zbrojeniowy, grot, mon, łucznik, fabryka broni, pgz, 100-lecie niepodległości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

henŚwietna wiadomość , to kiedy pokażą się w Biedronce . Będą w sprzedaży normalnej ,czy na znaczki , tak jak świeżaki ? A tak już nie ironizując to jak … Czytaj całość

27-11-2018

Po co o tym piszecie ?Super przydatna informacja !!! Zabrakło tylko informacji że to zabawki dla elit , całkowicie niedostępne dla przeciętnego obywatela tego kraju .

27-11-2018

afrykanerpozwolenie na broń w kaczym dole otrzymują członkowie mafii która ma na liście płac sądy i policję.

Rozwiń komentarze (158)