Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski legendarny pistolet wraca. Fabryka Broni "Łucznik" wprowadza na rynek VIS-y

158
Podziel się:

Pistolet VIS wz. 35, uznawany za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępny jest w limitowanej edycji 50 sztuk. Powstał w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację.

Pistolet VIS wz. 35.
Pistolet VIS wz. 35. (Fabryka Broni "Łucznik")
bFeWVRWZ

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35.

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis "100 lat niepodległej". Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850 - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa.

bFeWVRXb

Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku.

Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu "vis" (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.

Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 tys. sztuk.

bFeWVRXh

Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.

VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.
Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP
z 1939 roku oraz napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.

bFeWVRXC
KOMENTARZE
(158)
Tracący nadzi...
3 lata temu
Złodziejstwo w czystej postaci - 16.000 za sztukę. Zobaczcie co uczciwi ludzie sprzedają za tyle na Army bazar....... nic.
Qla
3 lata temu
Brawooo 50 sztuk maja dokumentacje maja licencje marne 50 sztuk i to pewnie jeszcze za gigantyczne pieniądze.... (produkcja powinna być na porządku dziennym ,....a kwestie polskie prawa do posiadania broni przez grzeczność zmilczę
j23n@daje
3 lata temu
nie pisze tego zlosliwie ale w kraju niewolnikow mozecie tylko poczytac i pomarzyc o posiadaniu broni
bFeWVRXD
ja
3 lata temu
50 tysięcy sztuk na 100-lecie to jednak nadal z dziesięć razy za mało.
Plot
3 lata temu
Przy kasie w Lidlu bedzie po 100zł? Co z jakością?
...
Następna strona