Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polski legendarny pistolet wraca. Fabryka Broni "Łucznik" wprowadza na rynek VIS-y

159
Podziel się:

Pistolet VIS wz. 35, uznawany za jedną z najlepszych polskich konstrukcji, dostępny jest w limitowanej edycji 50 sztuk. Powstał w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację.

Pistolet VIS wz. 35.
Pistolet VIS wz. 35. (Fabryka Broni "Łucznik")

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35.

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis "100 lat niepodległej". Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850 - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku.

Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie. Składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu "vis" (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU.

Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 tys. sztuk.

Pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza.

VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie. Był produkowany w latach 1936–1944 w Fabryce Broni w Radomiu jako pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.
Pistolety VIS miały bardzo staranne wykończenie i były noszone w skórzanych futerałach, wyposażonych w dwie kieszonki na zapasowe magazynki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP
z 1939 roku oraz napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(159)
Gacek
5 miesięcy temu
"Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku." Cytat - "VIS jest ewidentnym klonem Colta M1911 z kosmetyczno-wymiarowymi zmianami wynikającymi bardziej z dostosowania do amunicji 9x19 Luger. I tak oto padła cała "wybitność" polskich konstrukcji i mitologia..."
Tracący nadzi...
5 lata temu
Złodziejstwo w czystej postaci - 16.000 za sztukę. Zobaczcie co uczciwi ludzie sprzedają za tyle na Army bazar....... nic.
Qla
5 lata temu
Brawooo 50 sztuk maja dokumentacje maja licencje marne 50 sztuk i to pewnie jeszcze za gigantyczne pieniądze.... (produkcja powinna być na porządku dziennym ,....a kwestie polskie prawa do posiadania broni przez grzeczność zmilczę
j23n@daje
5 lata temu
nie pisze tego zlosliwie ale w kraju niewolnikow mozecie tylko poczytac i pomarzyc o posiadaniu broni
ja
5 lata temu
50 tysięcy sztuk na 100-lecie to jednak nadal z dziesięć razy za mało.
...
Następna strona