Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo pracy
29.12.2012 10:00

W 2013 roku jeszcze bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 roku pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego za sobotnie święto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 roku pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Na początku października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Obowiązek ten uchylono od 2011 roku, kiedy to wprowadzono dodatkowy dzień wolny od pracy - święto Trzech Króli.

Od 8 października 2012 roku, tzn. od dnia publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, pracodawcy znów muszą zwracać pracownikom czas wolny, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - najczęściej chodzi o sobotę, która dla większości pracowników jest dniem wolnym od pracy. Za dzień świąteczny, który wypadnie w sobotę, pracodawca musi więc zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

W 2013 roku jednak żadne święto nie przypadnie w sobotę. Stanie się tak dopiero w 2014 roku, kiedy to w sobotę wypadnie Święto Konstytucji 3 maja oraz 1 listopada - Wszystkich Świętych.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak minister chce walczyć z bezrobociem? Kosiniak-Kamysz obiecał duże sumy na szukanie pracy. Zdradził, kto przede wszystkim może liczyć na pomoc.
Nie masz pracy? Zostań Świętym Mikołajem W pogrążonej w kryzysie Portugalii, stawki Świętych Mikołajów są rekordowo niskie.
Gospodarka się poprawi. Oni tak myślą Przekonanie, że w 2013 roku w gospodarce będzie lepiej, wyraziło ponad trzy czwarte ankietowanych w Indiach, Brazylii i Indonezji.
Tagi: prawo pracy, praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz