Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
25.09.2005 11:59

W. Brytania w maju zacznie wycofywać wojska z Iraku

W maju przyszłego roku Wielka Brytania rozpocznie dużą operację wycofywania wojsk z Iraku - ujawnił w niedzielę tygodnik "Observer".

Podziel się
Dodaj komentarz

Gazeta pisze, że w przyszłym miesiącu władze przedstawią w irackim parlamencie szczegółowy plan zakończenia zaangażowania wojskowego w południowym Iraku, przygotowany we współpracy z USA.

"Tony Blair ma nadzieję, że mimo napiętej sytuacji i stale obecnej przemocy w Iraku, krok ten pokaże, że osiągnięto jednak postęp od początku konfliktu w 2003 roku" - ocenia "Observer".

Tygodnik informuje, że Wielka Brytania poufnie poinformowała o swych zamiarach Japonię, która także ma swych żołnierzy w Iraku. Zdaniem władz w Tokio, po wycofaniu brytyjskich wojsk niemożliwe będzie pozostanie w Iraku 550 japońskich żołnierzy.

"Observer" podkreśla, że prace nad harmonogramem wycofywania wojsk przyśpieszono przed rozpoczynającą się w niedzielę doroczną konwencją rządzącej Partii Pracy, gdzie Irak będzie tematem ostrej dyskusji.

"Niektórzy mają nadzieję, że przedstawienie jaśniejszej strategii w sprawie Iraku uciszy krytyków, którzy twierdzą, że rząd nie będzie w stanie posunąć spraw do przodu, dopóki Blair nie odejdzie" - pisze tygodnik.

Cytuje także ministra obrony Johna Reida, który wyraził nadzieję, że proces wycofywania brytyjskich żołnierzy z Iraku będzie mógł się rozpocząć w lipcu przyszłego roku. "Jednak jeżeli okoliczności się zmienią, nie zawaham się zmienić zdania" - dodał Reid.

Wycofywanie żołnierzy ma następować stopniowo i będzie uwarunkowane spełnieniem określonych celów politycznych oraz związanych z bezpieczeństwem i stabilnością Iraku. Proces miałby potrwać 12 miesięcy. Brytyjskie siły będą przekazywać Irakijczykom odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa, pozostając w rezerwie jako siły wsparcia. W kolejnym etapie brytyjskie pojazdy opancerzone przestaną patrolować południową strefę w Iraku, a żołnierze wycofają się do baz.

Ostatnia faza - wyjazd wojsk z Iraku - zostanie przeprowadzona, gdy irackie siły udowodnią, że są w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo.

Tagi: irak, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz