Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Egipcie trwają starcia, giną kolejni ludzie

0
Podziel się:

Członkowie Bractwa Muzułmańskiego żądają przywrócenia Mursiego do władzy.

W Egipcie trwają starcia, giną kolejni ludzie
(PAP/EPA)
bECCQPed

6/6

fot: PAP/EPA

Do starć między zwolennikami i przeciwnikami obalonego przez egipską armię na początku lipca prezydenta Mohammeda Mursiego doszło w nocy w Port Saidzie na północnym wschodzie kraju. 15 osób zostało rannych; stan dwóch jest poważny.

Aktualizacja: 14:41

bECCQPef

Starcia zaczęły się po pogrzebie jednego z młodych zwolenników prezydenta, który wywodzi się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego.

Według świadków podczas zajść strzelano w stronę kościoła koptyjskiego. Zniszczono również witryny sklepów, na których były zawieszone plakaty z wizerunkiem dowódcy egipskiej armii i ministra obrony generała Abd el-Fataha Saida es-Sisiego.

Według źródeł szpitalnych w Port Saidzie stan dwóch rannych osób jest ciężki; mają one rany postrzałowe szyi i klatki piersiowej.

Na razie nie ma doniesień o sytuacji w Kairze, gdzie w sobotę w starciach sił bezpieczeństwa ze zwolennikami Mursiego zginęły - według informacji AFP - 72 osoby, a prawie 270 zostało rannych.

bECCQPel

Według Bractwa Muzułmańskiego siły bezpieczeństwa zaatakowały zwolenników Mursiego, którzy czuwali całą noc w pobliżu meczetu Rabaa al-Adawija w Kairze. Przed świątynią organizowany jest największy siedzący protest islamistów.

Od obalenia Mursiego jego zwolennicy, rekrutujący się głównie z Bractwa Muzułmańskiego oraz innych organizacji islamistycznych, protestują niemal codziennie na ulicach egipskiej stolicy. Domagają się przywrócenia Mursiego do władzy. Łącznie w ciągu miesiąca zamieszek w całym kraju śmierć poniosło ponad 300 osób.

Egipskie siły bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 48 godzin zabiły na północy Półwyspu Synaj 10 uzbrojonych "terrorystów" i zatrzymały ok. 20 - poinformowała oficjalna agencja MENA. W operacjach sił bezpieczeństwa wielu zostało rannych.W wyniku "operacji bezpieczeństwa przeprowadzonych przez siły zbrojne i policję na północy Synaju w poszukiwaniu terrorystów zginęło ich 10" - podała MENA.

Operację przeciwko uzbrojonym grupom na Synaju rozpoczęto 30 czerwca, w czasie kiedy trwały tłumne protesty przeciwko ówczesnemu prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, które doprowadziły do jego obalenia 3 lipca.

bECCQPem

Wśród zatrzymanych na Synaju, których przewieziono do Kairu wojskowymi śmigłowcami w celu przesłuchania, jest trzech poszukiwanych przez władze.

Od odsunięcia Mursiego od władzy na półwyspie Synaj wzrosła liczba napaści na policję, wojsko i cywilów. Na półwyspie, który zamieszkany jest głównie przez Beduinów, swoje bazy mają islamskie grupy bojowe. W ostatnich dniach różne bandy zbrojne napadły na sześć posterunków policyjnych i wojskowych w okolicy Szejch Zajed, Rafah i Al-Arisz.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie apelują: opamiętajcie się Minister obrony USA Chuck Hagel wezwał szefa egipskiej armii by powstrzymał rozlew krwi.
Tragiczne starcia w Egipcie. Są oficjalne informacje To najkrwawsza konfrontacja od momentu odsunięcia Mursiego od władzy.
Nakaz zatrzymania byłego prezydenta Egiptu Nakazano zatrzymać Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku.
bECCQPeG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)