Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W KGHM pogotowie strajkowe

0
Podziel się

Wszystko przez planowane wprowadzenie nowego podatku od kopalń.

W KGHM pogotowie strajkowe
(Centrum prasowe KGHM S.A.)
bDBlywWd

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ _ Solidarność _ w KGHM wprowadziła pogotowie strajkowe. Związkowcysprzeciwiają się formie podatku od kopalin, który proponuje Ministerstwo Finansów.

Jak powiedział przewodniczący Miedziowej Solidarności Józef Czyczerski, dziś w obiektach zakładów KGHM, w których działa Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ _ Solidarność _, pojawią się flagi i banery. Wyjaśnił, że związek będzie chciał dotrzeć do opinii publicznej i parlamentarzystów i wskazać, że proponowany w projekcie ustawy podatek od kopalin zagraża funkcjonowaniu KGHM. - _ To również protest przeciwko tworzeniu ustaw, które są bublami prawnymi _ - mówił Czyczerski.

Związkowcy wskazują, że przedstawiony podatek jest dużo wyższy niż w innych krajach wydobywających miedź. _ - Niezaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu staje się przysłowiowym +gwoździem do trumny+ polskiego górnictwa rud miedzi. Wskutek wprowadzenia podatku o takiej konstrukcji nastąpi gwałtowny wzrost kosztów produkcji, co spowoduje, że dalsze wydobywanie części obecnych złóż rudy miedzi przestanie być ekonomicznie uzasadnione _ - napisali w komunikacie.

bDBlywWf

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m200259.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ujawnia;ile;kghm;moze;stracic;na;nowym;podatku,24,0,998680.html) *Ujawnia, ile KGHM może stracić na nowym podatku * Pawlak: Nie powinien doprowadzać firmy do ruiny. Potrzebne jest lepsze rozwiązanie. Związkowcy chcą, aby MF zmieniło koncepcję proponowanej ustawy, m.in. uwzględniając w wielkości podatku koszty wydobycia oraz zaliczenie podatku do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem związkowców podatek od kopalin powinien być także naliczany od produktu sprzedanego, nie zaś od półproduktu. Ponadto - według nich - powinien być powszechny, czyli dotyczyć wszystkich kopalin, oraz kilkakrotnie niższy. Miedziowa Solidarność chce również, aby vacatio legis nowej ustawy wynosiło trzy lata.

Z wysokością podatku nie zgadza się również zarząd województwa dolnośląskiego, uważając, że nowa danina uderzy w kondycję finansową KGHM i regionu. Zamierza w tej sprawie wysłać swoje stanowisko do prezydenta, rządu i parlamentarzystów.

Rada Ministrów przyjęła kilka dni temu projekt ustawy wprowadzającej podatek od niektórych kopalin. Zakłada on minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi, a maksymalną na poziomie 16 tys. zł/t.

Czytaj więcej o wprowadzaniu podatku od kopalin
Ile KGHM może stracić na nowym podatku Pawlak: Nie powinien doprowadzać firmy do ruiny. Potrzebne jest lepsze rozwiązanie.
Podatek będzie niższy, ale budżet nie straci Resort finansów złagodził formułę podatku od wydobycia niektórych kopalin, wprowadzając minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi zamiast wcześniejszej stawki 1 proc.
To też opodatkują. Giełda reaguje spadkiem Resort finansów planuje opodatkowanie nie tylko gazu łupkowego, ale także wydobycia gazu ziemnego i ropy.
bDBlywWl
bDBlywWG
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)