Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W kopalni "Silesia" układ zbiorowy z pracą przez 7 dni

0
Podziel się:

To pierwsze takie rozwiązanie w śląskich kopalniach, poprawiające efektywność wydobycia.

W kopalni "Silesia" układ zbiorowy z pracą przez 7 dni
(Reporter)

Zakładowy układ zbiorowy pracy podpisały związki i zarząd Przedsiębiorstwa Górniczego _ Silesia _ - poinformowali wczoraj przedstawiciele kopalni. Układ zawiera m.in. zapisy o pracy przez 7 dni w tygodniu, na co nie zgadzają się związki w państwowych spółkach.

To pierwsze takie rozwiązanie w śląskich kopalniach, poprawiające efektywność wydobycia. W kopalniach państwowych spółek obowiązują m.in., mające jeszcze swoje źródła w Porozumieniach Jastrzębskich z 1980 r., zapisy o wolnych sobotach i niedzielach. Innym przywilejem jest wywodząca się z 1949 r. Karta Górnika, dzięki której górnicy otrzymują m.in. czternaście wypłat w roku, tzw. dodatki stażowe oraz deputaty węglowe lub ich ekwiwalenty.

Kopalnia _ Silesia _ w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) rozpoczęła wydobycie węgla wiosną br., niespełna półtora roku po przejęciu zakładu przez czeskiego inwestora - Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH). Łączna wielkość nakładów w kopalni przekroczyła 500 mln zł, a zatrudnienie w tym czasie podwojono. W grudniu 2010 r., kiedy inwestor kupił kopalnię od Kompanii Węglowej, liczyło 731 osób; wiosną br. sięgnęło 1520 osób. Do końca 2013 r. pracę w _ Silesii _ ma znaleźć jeszcze ponad 600 osób.

Negocjacje zakładowego układu zbiorowego zaczęły się w grudniu 2010 r. Firma rozmawiała o warunkach pracy pracowników, z których część - przejęta od poprzedniego pracodawcy - była objęta układem wywodzącym się z Kompanii Węglowej. Nowoprzyjmowani podlegali już nowemu regulaminowi pracy. Po wejściu w życie od 1 września nowego układu zbiorowego wszyscy będą objęci tymi samymi zasadami.

Jeszcze na długo przed podpisaniem tego dokumentu zarząd kopalni zawarł porozumienie z załogą, umożliwiające ciągłą pracę na cztery zmiany - przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Chodzi przede wszystkim o optymalne wykorzystanie wydajności pracy załogi oraz sprzętu. Jak przekazała PAP w piątek rzeczniczka _ Silesii _ Ewa Szpejna, zasada ta znalazła się w układzie zbiorowym.

Prócz tego, jak podkreśliła, duży nacisk położono na motywacyjny charakter wynagradzania i premiowania. _ Pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie według taryfikatora stanowisk pracy oraz powiązanej z nim tabeli wynagrodzeń zasadniczych. W zależności od zajmowanego stanowiska będą objęci jednym z dwóch wariantów premiowych, różniących się czasem rozliczenia premii: miesięcznym lub kwartalnym _ - wyjaśniła Szpejna.

Układ reguluje też zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia. Wprowadza nagrodę z zysku, ściśle powiązaną z wynikami kopalni, która zastąpiła dotychczasową tzw. _ czternastą pensję _. Inne regulacje obejmują m.in. kwestie współpracy pracodawcy i związków.

Według Arkadiusza Kaweckiego, który kierował negocjacjami ze strony _ Silesii _, przyjęty system jest maksymalnie uproszczony i promuje efektywność pracy, przy zachowaniu specyfiki pracy w górnictwie. _ Nasz układ zarówno co do kształtu, jak i szczegółowych rozwiązań jest dokumentem nowatorskim i będzie skutecznie wspierał realizację celów biznesowych spółki _ - ocenił.

Prezes _ Silesii _ Jirzi Pasztika uważa, że porozumienie jest kompromisem między oczekiwaniami pracowników i możliwościami firmy, tradycją i wymaganiami rynkowymi. Cytowany w komunikacie kopalni szef zakładowej Solidarności Dariusz Dudek zaznaczył natomiast, że cieszy się, iż w firmie, w której mówi się trzema językami, podczas prac nad układem udało się znaleźć _ jeden wspólny język _.

Niektóre założenia przyjęte w układzie zbiorowym _ Silesii _ próbowały w ostatnich latach wprowadzać władze państwowych spółek węglowych. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd próbuje m.in. ograniczać zasadę wolnych sobót, zastępując je innym dniem wolnym w tygodniu, a także wprowadzać motywacyjny system wynagradzania.

Związki sprzeciwiają się tym rozwiązaniom. Odwołują się m.in. do historycznej wartości Porozumień Jastrzębskich, ale przyznają też, że górnicy, którzy i tak często prowadzą wydobycie w dni wolne, nie chcą stracić przysługujących wówczas korzystnych stawek wynagrodzeń. Motywacyjny system nagradzania we wdrażanej postaci - zdaniem części związków - prowadzi do zwiększania wydajności kosztem bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd apeluje do spółek: Tnijcie koszty, bo kryzys Blisko dwukrotnie wzrosła w ostatnich kilku miesiącach ilość niesprzedanego węgla na przykopalnianych zwałach.
Szefowie kopalni zarobią więcej. Rząd ma plan Członkowie zarządów spółek węglowych, nadzorowanych przez resort gospodarki, będą zatrudnieni na kontraktach menedżerskich.
Kolejny śmiertelny wypadek w kopalni węgla Górnik zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w trakcie opadu skał stropowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)