Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce jest ponad 45 tys. organizacji pozarządowych

0
Podziel się:

W końcu 2004 roku w Polsce zarejestrowanych było 45 tys. organizacji i stowarzyszeń pozarządowych, ponad 2200 organizacji pożytku publicznego oraz 7 tys. fundacji - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej wicepremier i minister polityki społecznej Izabela Jaruga-Nowacka.

We wtorek rząd przyjął sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24 kwietnia 2003 roku od dnia jej wejścia w życie (29 czerwca 2003) do 31 grudnia 2004 roku. Na konferencji po posiedzeniu rządu wicepremier wskazywała na potrzebę istnienia "dobrze rozwiniętego sektora organizacji pozarządowych".

"W społeczeństwach o dużej tradycji demokratycznej jest przekonanie, że silne społeczeństwo obywatelskie w gruncie rzeczy zaspokaja te potrzeby, z którymi rząd sobie dostatecznie poradzić nie może. Administracja publiczna nie jest w stanie bardzo wielu tym zadaniom sprostać i wtedy tę lukę wypełniają organizacje pozarządowe, tzw. trzeci sektor" - powiedziała wicepremier.

Przypomniała, że na mocy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie "powstała Rada Działalności Pożytku Publicznego jako organ koordynujący działanie organizacji pożytku publicznego; uregulowany został status wolontariatu, określający zarówno prawa jak i obowiązki samych wolontariuszy".

W roku 2004 w organizacjach pozarządowych zatrudnionych było - w przeliczeniu na pełne etaty - 64 tys. osób. Ponad 44 proc. organizacji pozarządowych zatrudniało wolontariuszy; w większości przypadków po kilka osób. Tylko 5 proc. organizacji miało w ubiegłym roku ponad 100 wolontariuszy.

W Polsce - w centrach wolontariatu zrzeszonych jest 6,5 tys. wolontariuszy, z czego 65 proc. stanowi młodzież.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)