Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W polskich bankach mówimy tylko po polsku?

0
Podziel się:

Znasz polski i zachowujesz posadę, a jeśli nie to żegnasz się ze stanowiskiem. W takiej sytuacji znalazło się kilkudziesięciu obcokrajowców - członków zarządów i rad nadzorczych działających w Polsce banków.

W polskich bankach mówimy tylko po polsku?
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bFeqIjjF

O sprawie donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _. Przez nowe przepisy ponad połowa członków rad nadzorczych może stracić stanowiska - czytamy w dzienniku. Taki ma być skutek przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy Prawo bankowe. Zmiany posłużą wdrożeniu unijnej dyrektywy CRD IV, powstałej w następstwie kryzysu finansowego. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonowania banków.

Tymczasem, jak wynika z sondy _ Dziennika Gazety Prawnej _, w 14 największych bankach kontrolowanych przez zagraniczny kapitał, polski zna 20 procent członków zarządu i 58 procent zasiadających w radach nadzorczych. Jednocześnie 68 procent polskiego sektora bankowego jest kontrolowanych przez zagraniczny kapitał.

Dziś wymóg językowy obowiązuje w bankach prezesa i jednego członka zarządu, którzy są zatwierdzani przez Komisję Nadzoru Finansowego. Resort finansów tłumaczy, że obligatoryjna znajomość języka polskiego ma zapewnić lepszy przepływ informacji między członkami organów statutowych, a także przyczynić się do właściwego rozumienia polskiego prawa o działalności banków. Z kolei Andrzej Lech, prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, uważa, że wymóg językowy jest konieczny tylko w stosunku do członków zarządów.

bFeqIjjH
Czytaj więcej w Money.pl
KNF zatwierdza połączenie dwóch banków W wyniku połączenia Bank BGŻ wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Rabobank Polska, a Rabobank Polska zostanie rozwiązany bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Niemal 10 miliardów w siedem miesięcy. Tyle zarobiły banki Komisja Nadzoru Finansowego podała najnowsze dane o wynikach finansowych sektora.
Trudna sytuacja SKOK-ów. Wyniki banków też pod presją Zobacz wnioski płynące z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego.
NBP podał nowe dane. W grę wchodzą miliardy W marcu tego roku wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych wzrosła w ujęciu miesięcznym o 341,8 miliona złotych.
Kredyty de minimis. Zobacz raport Prowadzisz firmę i szukasz kredytu, ale nie masz zabezpieczenia? Gwarancji udziela BGK za pośrednictwem 22 banków. Zobacz na jakich warunkach.
bFeqIjki
banki
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)