Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu na KERM rozwiązania dla rynku motoryzacji

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu międzyresortowy zespół przedstawi na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów rozwiązania dla branży motoryzacyjnej, które będą wdrażane jeszcze w marcu

- poinformował we wtorek wiceminister gospodarki Edward Nowak.

'Będą to rozwiązania: o charakterze ekologicznym, związane z bezpieczeństwem technicznym oraz z pracą urzędów celnych w Polsce' - powiedział Nowak na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Ze względu na załamanie sprzedaży nowych aut osobowych w Polsce, rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami dla branży motoryzacyjnej, które wpłynęłyby na ograniczenie importu samochodów używanych i pobudziły sprzedaż nowych.

Nowak nie chciał ujawnić, jakie dokładnie będą to działania. Dodał, że zostaną one wprowadzone m.in. ze względu na to, że Ministerstwo Finansów nie zdecydowało jeszcze o zmianach w akcyzie na używane auta osobowe z importu.

'Przygotowaliśmy szereg regulacji prawnych. Wczoraj odbyło się posiedzenie zespołu ds. motoryzacji, określiliśmy pewne działania, które podejmiemy. Wczoraj przedstawiłem je premierowi Steinhoffowi, zostały przez niego zaakceptowane i będą wprowadzone w życie w najbliższych dniach' - powiedział PAP Nowak.

W zeszłym tygodniu w wywiadzie dla PAP Nowak poinformował, że na przełomie marca i kwietnia zespół międzyresortowy przedstawi cały pakiet rozwiązań, również długofalowych, dla poprawy sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Mogą się wśród nich znaleźć propozycje dotyczące m.in. ułatwienia zakupu aut osobowych przez przedsiębiorców, ściślejszej kontroli celnej oraz recyklingu samochodów.

W 2000 roku w Polsce sprzedano 478.752 samochody osobowe, czyli o 25,22 proc. mniej niż w 1999 roku, kiedy sprzedano 640.186 aut. Dalszy spadek zanotowano także w styczniu 2001 roku, kiedy sprzedano o 18,94 proc. mniej nowych aut osobowych (31.739) niż w styczniu 2000 roku (39.156).

Według Nowaka w styczniu 2001 roku do Polski sprowadzono 30.000 osobowych aut używanych. W 2000 roku było to łącznie około 210.000, a w 1999 roku około 90.000 samochodów.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)