Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału

W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału

Fot. EAST NEWS
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku z rosyjskiego rynku wypłynęło około 70 miliardów dolarów, co świadczy o ucieczce kapitału z tego rynku. Odpływ funduszy jest spowodowany agresywną polityką rosyjskich władz - podaje dzisiaj w Financial Times.

Dziennik powołuje się m.in. na wypowiedź wiceministra ds. rozwoju gospodarczego Rosji Andrieja Klepacza, który przyznał wczoraj, że według szacunków w pierwszym kwartale 2014 roku z rynku wypłynie od 65 do 70 miliardów dolarów. Wpływ na taki stan rzeczy ma obawa inwestorów przed skutkami zachodnich sankcji gospodarczych i niepewną sytuacją międzynarodową - pisze FT.

Dziennik przypomina, że podane przez Klepacza liczby są większe od zeszłorocznych, ponieważ w 2013 roku rosyjski rynek stracił 63 miliardy dolarów. Natomiast doradcy Kremla szacowali, że w bieżącym roku kwota ta wyniesie około 50 miliardów.

Mimo niepokojących danych płynących z gospodarki Klepacz uważa, że do tej pory nałożone przez Zachód sankcje nie uderzyły bezpośrednio w rosyjski rynek, jednak stopniowo pogarszające się stosunki międzynarodowe zaczynają ciążyć na gospodarce.

- Odpływ kapitału był już znaczny przed tym (nałożeniem sankcji), ale wzrost napięcia i ochłodzenie relacji jeszcze tę sytuację pogarsza - podkreślał Klepacz.

Podsumowując FT przypomina za Klepaczem, że również współczynniki wzrostu gospodarczego mogą być niepokojące dla władz w Moskwie. Wzrost gospodarczy w lutym wyniósł 0,3 procent, natomiast w styczniu osiągnął on poziom 0,1 procent. Dla porównania zeszłoroczny wzrost PKB osiągnął poziom 1,3 procent.

- Wiele firm zostawiało zyski w Rosji, aby finansować swoje ambicje do dalszego rozwoju. Jednak jak raz się je wycofa (z rynku), będzie bardzo trudno ściągnąć je z powrotem - podsumowała odpływ kapitału firma zajmująca się audytem finansowym KPMG.

Czytaj więcej w Money.pl

inwestycje, finanse, gospodarka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
m54
79.186.76.* 2014-03-25 11:26
A spieprzać mi z tą Rosją i troską o ich gospodarkę ,kapitały ,PKB i tym podobne bzdury zajmijcie się np. tym że w Polsce jest 2,5 miliona bezrobotnych z czego 90% bez prawa do zasiłku ewenement na skalę światową ,dług Rosji to 8% PKB a podskakujących europejskich unijnych bankrutów to średnio około 100 % PKB
free krym 2014
212.14.47.* 2014-03-25 10:26
Indeks giełdy Moskiewskiej dzisiaj to wzrost , RTS = +2,31. Cyfry nie kłamią. Kapitał ucieka szaleńczo ale z Ukrainy. Nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać bankructwa ekonomicznego Ukrainy. Amerykanie już wczoraj wstrzymali kredyt zapowiadany dla Ukrainy 1,3 mld USD