Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W skarbówce i służbie celnej bez cięć etatów

0
Podziel się

Oszczędności resort będzie szukał gdzie indziej - zapewnia wiceminister finansów.

W skarbówce i służbie celnej bez cięć etatów
(kprm.gov.pl)
bDAsbaZN

Resort finansów w 2010 roku nie zmniejszy zatrudnienia w podległych mu służbach. Oszczędności resort finansów będzie szukał gdzie indziej - zapewnia wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

O ewentualne oszczędności w resorcie finansów, w tym cięcia zatrudnienia pytali posłowie PiS. Przypomnieli, że przyszłoroczny budżet przewiduje deficyt w wysokości 52,2 mld zł, a jego utrzymanie pod kontrolą będzie - według nich - wymagało dalszych ostrych cięć wydatków i odchudzenia administracji publicznej.

_ - W obecnej sytuacji - ograniczonych środków budżetowych z jednej strony oraz nakładania nowych zadań na jednostki, wynikających z przepisów prawnych, z drugiej strony - nie ma możliwości racjonalizacji zatrudnienia poprzez zmniejszenie liczby zatrudnionych _ - poinformowała wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska w odpowiedzi na interpelację.

bDAsbaZP

Dodała, że aktualne limit zatrudnienia w służbach podległych MF jest wykorzystany na poziomie z 2008 r. i I półrocza 2009 r. _ - Ustalony ustawą limit zatrudnienia jest niemal w pełni wykorzystany. Na takim samym poziomie przewiduje się zatrudnienie w 2010 r. _ - czytamy w odpowiedzi resortu.

Na koniec pierwszej połowy 2009 roku w służbach podległych ministerstwu pracowało w sumie ponad 67 tys. osób. Najliczniejszą grupę stanowią zatrudnieni w służbach skarbowych - ok. 44 tys. osób. W Służbie Celnej pracuje ok. 16 tys. osób, w kontroli skarbowej - ok. 5,3 tys., a w ministerstwie - ok. 2,3 tys.
MF tłumaczy, że ze względu na spowolnienie gospodarcze na kierowników podległych jednostek nałożono obowiązek wdrożenia - zarówno w roku 2009 i 2010 - procedur oszczędnościowych. Określono obszary, w których możliwe jest zredukowanie wydatków. Są to m.in. wydatki związane z: najmem powierzchni, podróżami służbowymi, szkoleniami, zakupem energii, usług, licencji, akcesoriów komputerowych, paliwa czy usług ochroniarskich.

Resort finansów poinformował ponadto, że od 1 stycznia 2010 r. dyrektorzy generalni będą mogli gospodarować środkami na poziomie urzędu bez ograniczeń spowodowanych limitem etatów. Od ich decyzji będzie zależało czy chcą zatrudnić więcej osób za mniejsze wynagrodzenia, czy mniej pracowników, ale za większe wynagrodzenie. _ _

_ - Stworzono w ten sposób warunki do elastycznego kształtowania wielkości i struktury zatrudnienia oraz poziomu wynagrodzeń, w pełni adekwatnego do realizowanych zadań, posiadanych przez członków korpusu służby cywilnej kwalifikacji oraz efektów pracy _ - argumentuje ministerstwo.

bDAsbaZV
bDAsbbaq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)