Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Syrii znowu zabici i ranni. Szpitale ledwie sobie radzą

0
Podziel się:

Syryjscy aktywiści prodemokratyczni zaapelowali na swej stronie na Facebooku do społeczności międzynarodowej o pomoc.

W Syrii znowu zabici i ranni. Szpitale ledwie sobie radzą
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

*Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły dzisiaj około* 30 cywilów podczas demonstracji w miastach Hama i Hims. Syryjscy aktywiści prodemokratyczni zaapelowali na Facebooku o międzynarodową pomoc jak w Libii - strefę zakazu lotów.

Na zdjęciu prezydent Syrii Baszar el-Asad.

Zabitych zostało od 29 do 37 protestujących, przede wszystkim w mieście Hama (na północy) i Hims (w centrum) - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i Lokalne Komitety Koordynacyjne. Większość ofiar zginęła po zakończeniu demonstracji, gdy funkcjonariusze sił bezpieczeństwa, uzbrojeni w karabiny maszynowe, urządzili obławę na jej uczestników.

Hims i Hama są, jak pisze AFP, ośrodkami kontestacji wobec reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Organizacje praw człowieka podały też, że w Hims i na jednym z przedmieść Damaszku przestał działać internet i telefony. Najwyraźniej władze chciały w ten sposób odciąć antyreżimową opozycję od świata zewnętrznego - zauważa agencja AP.

Agencja wspomina też o rannych, których jest tak wielu, że _ szpitale ledwo sobie radzą _.

Aktywiści prodemokratyczni zaapelowali na swej stronie na Facebooku do społeczności międzynarodowej o utworzenie _ strefy zakazu lotów _ w celu przerwania represji stosowanych przez reżim w Damaszku, w następstwie których od połowy marca śmierć poniosło 3000 ludzi.

Po śmierci libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, który miał bliskie związki z syryjskim prezydentem Asadem, nasiliły się protesty w Syrii - pisze Reuters. W dzień po śmierci Kaddafiego wielotysięczne tłumy Syryjczyków wyległy na ulice miast, wykrzykując: _ Kaddafi jest skończony, teraz twoja kolej, Baszar! _.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła w marcu tego roku obszar nad Libia strefą zakazu lotów dla cywilnych statków powietrznych. Był to środek mający zapobiec atakom sił powietrznych Kaddafiego na libijskich powstańców.

Od początku antyreżimowych protestów w marcu tego roku zginęło w Syrii ponad trzy tysiące ludzi - szacuje ONZ.

O sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t177219.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ambasador;usa;opuscil;syrie,228,0,948452.html) W USA boją się o Forda. Wycofują go z Syrii Ambasador Stanów Zjednoczonych w Syrii Robert Ford został _ tymczasowo _ wezwany do Waszyngtonu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kulczyk;zawiesza;interesy;w;syrii,159,0,937119.html) Kulczyk: Nasi ludzie zagrożeni. Koniec prac Kulczyk Oil Ventures zawiesił prace nad projektem w Syrii w związku z niepewną sytuacją w tym kraju - informuje spółka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t86838.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syryjskie;wojsko;otworzylo;ogien;blisko;granicy;z;libanem,248,0,936952.html) Wojsko otworzyło ogień blisko granicy Zajście miało miejsce w mieście Zabadani, dzień po ciężkich walkach z dezerterami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)