Notowania

upadłosć
06.04.2010 13:35

W tym roku zbankrutuje co najmniej 700 polskich firm

W ubiegłym roku sądy ogłosiły upadłość 673 przedsiębiorstw. W tym może być ich więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dscott/iStockphoto)

W zeszłym roku polskie sądy ogłosiły upadłość 673 przedsiębiorstw, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła 420 - wynika z danych Grupy Euler Hermes, zajmującej się ubezpieczaniem transakcji handlowych.

Najwięksi bankruci minionego roku mieli łącznie aż trzykrotnie większy obrót niż analogiczna grupa w roku 2008. 30 przedsiębiorstw, które upadły, miało w ostatnim udostępnionym sprawozdaniu obrót powyżej 100 mln złotych*. *

W 2008 roku pięć największych bankructw miało miejsce w branży spożywczej. W zeszłym roku ta grupa była bardziej zróżnicowana - znalazły się w niej firmy m.in. z branży tworzyw sztucznych, mięsnych, tkanin i odzieży.

Raport wskazuje także, że liczba upadłości rosła w większości województw - najwięcej dotyczyło firm zarejestrowanych na terenie województw mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Województwa, w których odnotowano najmniej upadłości to podlaskie, świętokrzyskie oraz opolskie.

Wzrost upadłości następował w poszczególnych województwach w różnym czasie. Natomiast spowolnieniem gospodarczym na największą skalę zostało dotknięte województwo dolnośląskie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że firmy mniejsze szybciej traciły płynność z powodu zatorów płatniczych, spadku zamówień i trudności z dostępem do kredytów. To dlatego w pierwszych miesiącach wzrost upadłości przebiegał głównie w regionach mniej uprzemysłowionych. Największe, najsilniejsze firmy radziły sobie trochę dłużej, ale i one z czasem nierzadko były zmuszone zgłosić wniosek o upadłość.

Z analiz Euler Hermes wynika, że w tym roku liczba upadłości nie spadnie, a raczej będzie rosła.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Nieuczciwi pracownicy - bolączka 90 proc. firm ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/nieuczciwi;pracownicy;-;bolaczka;90;proc;firm,233,0,603369.html ) **
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
Tagi: upadłosć, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz