Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa człowieka
14.04.2014 10:52

W Wietnamie uwolniono dwóch znanych dysydentów

Dwaj dysydenci zostali skazani za apelowanie o demokrację wielopartyjną w Wietnamie. - To dzięki presji międzynarodowej rząd musiał mnie uwolnić - powiedział były członek rządzącej partii komunistycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tamtaonline/CC BY-NC-SA/Flickr)

Dwóch znanych dysydentów uwolniono w Wietnamie. Vi Duc Hoi wyszedł na wolność półtora roku przed zakończeniem odbywania kary, a Tien Trung miał jeszcze do odsiedzenia dziewięć miesięcy.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że doszło do tego w czasie, gdy Hanoi negocjuje z Waszyngtonem porozumienie o wolnym handlu, którego Kongres USA mógłby nie zaakceptować, jeśli w Wietnamie nie poprawi się sytuacja w dziedzinie praw człowieka.

Obaj dysydenci zostali skazani za apelowanie o demokrację wielopartyjną w Wietnamie. _ To dzięki presji międzynarodowej rząd musiał mnie uwolnić _ - powiedział Hoi, były członek rządzącej partii komunistycznej. Zapewnił, że jest w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Wcześniej w tym miesiącu inny znany dysydent, Cu Huy Ha Vu, został zwolniony z więzienia i od razu udał się do Stanów Zjednoczonych.

Phil Robertson z organizacji obrońców praw człowieka Human Rights Watch, podkreślił, że zwolnieni właśnie dysydenci w ogóle nie powinni byli zostać skazani. Dodał, że w Wietnamie wciąż są setki więźniów politycznych więc bardzo daleko jeszcze do stwierdzenia, że ten kraj czyni jakieś znaczące postępy w dziedzinie przestrzegania praw człowieka.

Administracja Baracka Obamy dąży do zawarcia umowy handlowej z Wietnamem i 10 innymi krajami Azji i Pacyfiku. AP podkreśla, że umowa ta jest postrzegana jako żywotnie ważna dla ożywienia amerykańskiego eksportu i zademonstrowania przywództwa gospodarczego USA w regionie, w którym stale rosną wpływy Chin.

Przedstawiciele administracji USA ostrzegali publicznie, że Kongres może się nie zgodzić na udział Wietnamu w umowie o wolnym handlu, jeśli kraj ten nie poprawi sytuacji w dziedzinie przestrzegania praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra krytyka więziennictwa w Grecji Grecka komisja praw człowieka skrytykowała dzisiaj brak bezpieczeństwa i łamanie podstawowych praw człowieka w greckich więzieniach.
Kwaśniewski: Więzienia CIA to sprawa USA Mogło w nich co najwyżej dochodzić do łamania amerykańskiego prawa - twierdzi były prezydent.
Amnestia dla aktywistów? 9 listopada rosyjski dziennik Izwiestija doniósł, że prezydent Putin przedstawił rosyjskiej Dumie projekt amnestii, która jest planowana na 12 grudnia br. w związku z dwudziestoleciem uchwalenia konstytucji Federacji Rosyjskiej. "Oczywiście to dobra wiadomość, ale jesteśmy dalecy od świętowania. Na razie to jedynie doniesienie rosyjskiej gazety, a przez ostatnie dwa miesiące nauczyliśmy się traktować takie informacje ...
Tagi: prawa człowieka, wietnam, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz