Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wakacyjny rekord. Dzięki 500+ i pogodzie

Wakacyjny rekord. Dzięki 500+ i pogodzie

Rekordowa liczba dzieci na koloniach i obozach Fot. Marek Michalak / EastNews
Rekordowa liczba dzieci na koloniach i obozach

Efekt 500+ oraz upały i padł wakacyjny rekord. 1,25 mln dzieci i młodzieży wyjechało w tym roku na obozy i kolonie. Najwięcej, bo 1,1 mln, odpoczywało w kraju. Łącznie zorganizowano blisko 30 tys. wyjazdów.

Za granicę odbyło się 1,9 tys. wyjazdów, wypoczywało na nich 78,3 tys. dzieci i młodzieży. W kraju zorganizowano 27,7 tys. kolonii i obozów, a to o 2,4 tys. więcej niż rok temu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

To kolejny rekordowy sezon z rzędu. Na tegorocznych feriach zimowych wypoczywało 327 tys. dzieci i młodzieży, na zorganizowanych 8 tys. kolonii. W skład tego wchodzą także tak zwane półkolonie, organizowane w miejscu zamieszkania.

Trend jest widoczny. Z roku na rok przybywa dzieci wyjeżdżających na wakacje i ferie zimowe. To ciekawe, bo statystykom nie przeszkadza panujący niż demograficzny. Jeszcze w roku szkolnym 2005/2006 w ławkach zasiadało ok. 7 mln uczniów, dziś jest to zaledwie 4,5 mln.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wysoka frekwencja na koloniach to efekt m.in. świadczenia 500+.

- Nie dlatego, że świadczenie pozwala rodzinom na oszczędności, z których finansują wyjazdy. Nadal większość gospodarstw domowych żyje od pierwszego do pierwszego. Dzięki 500+ mają jednak stały dochód i mogą zaciągać pożyczki – mówi „DGP” Andrzej Sadowski, ekonomista i szef Centrum im. Adama Smitha.

Zobacz też: Rafalska zaskoczyła w sprawie 500+. Kwieciński komentuje

 

 

Wakacyjny efekt 500+

Jeszcze w czerwcu wyjazd na zagraniczne wakacje deklarowało ponad 70 proc. Polaków. O 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Na wyjazd zagraniczny częściej pozwalają sobie beneficjenci programu 500+ niż osoby nie korzystające z tego programu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Z badań wynika, że nikt nie oszczędzał. 40 proc. planujących jakikolwiek wyjazd chciało przeznaczyć od 1 tys. zł do 2 tys. zł na wyjazd turystyczny, w przeliczeniu na jedną osobę. 21 proc. ankietowanych nie zamierzało przekraczać 1 tys. zł na osobę. Z kolei 12 proc. planowało przeznaczyć nie więcej niż 500 zł na wyjazd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

obozy, upały, kolonie, 500 +
Czytaj także
Polecane galerie
Zawiedziony
2018-08-24 13:54
A MY z żoną bez wakacji bez 500+ bo trzeba dzieciom na studiach pomagać i tak o to wychodzi kogo to niby PiS chce w przyszłości widzieć w roli przedstawicieli narodu nie wykształconych,zależnych od 500+czytaj od PiS rodaków
Dorosły ale nie sługus PiS
2018-08-24 09:46
Ja byłem na koloniach jak rodziców było stać. W związku z tym żądam od organizacji mafijnej jaką jest PiS odszkodowania za utracone dzieciństwo. Ale wtedy mnie i rodziców nie nazywano menelami i patologią jak dzisiaj tych co biorą 500+.
Ultas
2018-08-24 08:17
Napiszcie jeszcze ile z tego tytulu wiecej utonelo niz w poprzednich latach
Pokaż wszystkie komentarze (16)