Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wakacyjny rekord. Dzięki 500+ i pogodzie

17
Podziel się:

Padł wakacyjny rekord. Na obozy i kolonie w tym roku wyjechało 1,25 mln dzieci. To zasługa pogody, ale i 500+. Najwięcej z nich, bo 1,1 mln odpoczywało w kraju. Łącznie zorganizowano blisko 30 tys. wyjazdów.

Rekordowa liczba dzieci na koloniach i obozach
Rekordowa liczba dzieci na koloniach i obozach (Marek Michalak / EastNews)

Efekt 500+ oraz upały i padł wakacyjny rekord. 1,25 mln dzieci i młodzieży wyjechało w tym roku na obozy i kolonie. Najwięcej, bo 1,1 mln, odpoczywało w kraju. Łącznie zorganizowano blisko 30 tys. wyjazdów.

Za granicę odbyło się 1,9 tys. wyjazdów, wypoczywało na nich 78,3 tys. dzieci i młodzieży. W kraju zorganizowano 27,7 tys. kolonii i obozów, a to o 2,4 tys. więcej niż rok temu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

To kolejny rekordowy sezon z rzędu. Na tegorocznych feriach zimowych wypoczywało 327 tys. dzieci i młodzieży, na zorganizowanych 8 tys. kolonii. W skład tego wchodzą także tak zwane półkolonie, organizowane w miejscu zamieszkania.

Trend jest widoczny. Z roku na rok przybywa dzieci wyjeżdżających na wakacje i ferie zimowe. To ciekawe, bo statystykom nie przeszkadza panujący niż demograficzny. Jeszcze w roku szkolnym 2005/2006 w ławkach zasiadało ok. 7 mln uczniów, dziś jest to zaledwie 4,5 mln.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wysoka frekwencja na koloniach to efekt m.in. świadczenia 500+.

- Nie dlatego, że świadczenie pozwala rodzinom na oszczędności, z których finansują wyjazdy. Nadal większość gospodarstw domowych żyje od pierwszego do pierwszego. Dzięki 500+ mają jednak stały dochód i mogą zaciągać pożyczki – mówi „DGP” Andrzej Sadowski, ekonomista i szef Centrum im. Adama Smitha.

Zobacz także: Zobacz też: Rafalska zaskoczyła w sprawie 500+. Kwieciński komentuje

Wakacyjny efekt 500+

Jeszcze w czerwcu wyjazd na zagraniczne wakacje deklarowało ponad 70 proc. Polaków. O 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Na wyjazd zagraniczny częściej pozwalają sobie beneficjenci programu 500+ niż osoby nie korzystające z tego programu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Z badań wynika, że nikt nie oszczędzał. 40 proc. planujących jakikolwiek wyjazd chciało przeznaczyć od 1 tys. zł do 2 tys. zł na wyjazd turystyczny, w przeliczeniu na jedną osobę. 21 proc. ankietowanych nie zamierzało przekraczać 1 tys. zł na osobę. Z kolei 12 proc. planowało przeznaczyć nie więcej niż 500 zł na wyjazd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

turystyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
ferta
rok temu
Dzieci powinny mieć dofinansowania do obozów. W tak rozwiniętym kraju nie można pozbawiać wypoczynku biedniejszych dzieci ani skazywać ich na kolonie mopsu, które są krzywdzące. Kolonie mops powinny być zakazane.
Zawiedziony
4 lata temu
A MY z żoną bez wakacji bez 500+ bo trzeba dzieciom na studiach pomagać i tak o to wychodzi kogo to niby PiS chce w przyszłości widzieć w roli przedstawicieli narodu nie wykształconych,zależnych od 500+czytaj od PiS rodaków
Dorosły ale n...
4 lata temu
Ja byłem na koloniach jak rodziców było stać. W związku z tym żądam od organizacji mafijnej jaką jest PiS odszkodowania za utracone dzieciństwo. Ale wtedy mnie i rodziców nie nazywano menelami i patologią jak dzisiaj tych co biorą 500+.
Ultas
4 lata temu
Napiszcie jeszcze ile z tego tytulu wiecej utonelo niz w poprzednich latach
xxx
4 lata temu
No tak, przed dwoma laty na wakacje nikt nie jeździł. A teraz nagle wszyscy.