Notowania

Walka o pieniądze ukradzione przez hakera będzie łatwiejsza. Ważna decyja sądu

Jeśli to bank nie zabezpieczył odpowiednio naszego konta internetowego, z którego zostały skradzione pieniądze, będzie musiał je nam oddać z własnej kieszeni - wynika z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Fotek/REPORTER)
Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego jest korzystny dla klientów banków.

O wyroku pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Wynika z niego, ze poszkodowanym klientom bankowości internetowej łatwiej będzie odzyskać skradzione pieniądze. To bank będzie musiał udowadniać, że to klient zlecił przelew skutkujący utratą pieniędzy. Jeśli tego nie dowiedzie, odda pieniądze z własnej kieszeni.

Wyrok SN zapadł w sprawie kradzieży z konta internetowego mieszkanki Dolnego Śląska z maja 2015 roku. Wtedy z konta kobiety wyparowało prawie 61 tys. zł. Doszło do tego w czasie, gdy klientka wielokrotnie bezskutecznie próbowała zalogować się na swoje konto, ale na ekranie widziała jedynie komunikat, że strona jest w przebudowie.

Haker wykorzystał dane z jej logowania i przelał pieniądze na konto jakiejś firmy, z którego już następnego dnia zostały one przetransferowane dalej. Do dziś nie wiadomo do końca, co się z nimi stało - w prokuraturze trwa śledztwo ws. grupy przestępców, którzy kradną pieniądze z internetowych kont i wysyłają je na Ukrainę.

Zobacz też: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

W sprawie kradzieży 61 tys. zł z konta mieszkanki Dolnego Śląska sąd niższej instancji orzekł, że to kobieta wykazała się brakiem staranności, a bank jest niewinny. Sąd Najwyższy zmienił jednak wyrok na korzyść poszkodowanej.

- Prawo nie może faworyzować banków. Klient ma zainstalować odpowiednie zabezpieczenia, a bank zapewnić bezpieczne funkcjonowanie swojej platformy - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" radca prawny Rafał Kufieta. Jak czytamy, liczba procesów dotyczących wycieku gotówki z internetowego konta jest coraz większa - coraz częściej bowiem korzystamy za bankowości elektronicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: hakerzy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2018

onCzekam na chwilę, gdy bank przestanie udzielać pożyczek na skradziony mój dowód osobisty lub pesel. To też jest świństwo, że ja mam podawać swoje dane … Czytaj całość

08-05-2018

Gienek z TychZałożyłem w Banku Pocztowym konto aby przelać tam pieniądze,ale bank w którym niebawem miała skończyć się lokata dał mi lepszą propozycję więc … Czytaj całość

08-05-2018

szokObojętne społeczeństwo daje się oszukiwać bankom. To bank zarabia na kontach i on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Rozwiń komentarze (22)